UFAZ-ın Məzunu “EuPA 2025” Konfransında Tədqiqat Materialını Təqdim Edib
28 iyul – 1 avqust tarixlərində Fransanın Saint-Malo şəhərində Avropa Proteomika Assosiasiyasının (EuPA) təşkilatçılığı ilə “EuPA 2025” elmi konfransı baş tutub. Azərbaycan-Fransız Universitetinin “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə məzunu Türkan Nəbiyeva tədbirdə iştirak edərək doktorluq işinə dair poster təqdimatı ilə çıxış edib.
Türkan Nəbiyeva “Quş növlərinin hemoqlobin strukturunu açmaq üçün xromatoqrafik zaman miqyasında yerli kütlə spektrometriyası, ion hərəkətliliyi və toqquşma ilə bağlı açılma təcrübələrinin birləşdirilməsi” mövzusunda tədqiqat nəticələrini təqdim edib. Onun meydana qoyduğu innovativ yanaşma beynəlxalq elmi auditoriya tərəfindən maraqla qarşılanıb və müsbət rəylər alıb.
Qeyd edək ki, EuPA Konfransı Avropanın ən böyük və nüfuzlu proteomika tədbirlərindən biridir və proteomika sahəsində ən son elmi nailiyyətləri, texnologiyaları və tədqiqat nəticələrini bir araya gətirir. Builki tədbir proteomik analizlərin inkişafı, kütlə spektrometriyasının yeni yanaşmaları, biomarker axtarışları və struktur proteomika texnikaları mövzularına həsr olunub. Proqram çərçivəsində plenar məruzələr, poster sessiyaları, sürətli təqdimatlar və praktik seminarlar təşkil olunub.
Bu konfransın Türkan üçün də dəyərli bir elmi təcrübə olduğuna inanır və ona gələcək tədqiqat fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq!

UFAZ research alumni journey TEMPLATE (1)
From July 28 to August 1, the European Proteomics Association (EuPA) held its annual scientific conference, “EuPA 2025,” in Saint-Malo, France. Turkan Nabiyeva, a graduate of the Chemical Engineering program at the French-Azerbaijani University (UFAZ), participated in the event and presented a poster based on her PhD research.
Turkan showcased her work on the “Combination of Native Mass Spectrometry, Ion Mobility, and Collision-Induced Unfolding Experiments in the Chromatographic Time Scale to Unravel the Structure of Hemoglobin in Bird Species.” Her innovative approach attracted significant attention from the international scientific audience and received positive feedback.
EuPA Conference is one of Europe’s largest and most prestigious events in the field of proteomics, bringing together the latest scientific advancements, technologies, and research findings. This year’s conference focused on the development of proteomic analysis, new approaches in mass spectrometry, biomarker discovery, and structural proteomics techniques. The program featured plenary lectures, poster sessions, fast communication presentations, and hands-on workshops.
We believe this conference was an invaluable scientific experience for Turkan and wish her continued success in her future research endeavors!