UFAZ-ın Məzunu İsveçrədə Təcrübəçi Geoloq kimi Fəaliyyətə Başlayıb
Azərbaycan-Fransız Universitetinin “Geologiya və geofizika mühəndisliyi” ixtisası üzrə 2025-ci il məzunu Fuad İldarov İsveçrənin nüfuzlu CERN Yay Tələbə Proqramı 2025 çərçivəsində təcrübəçi geoloq kimi fəaliyyət göstərir.
Fuad İldarov 10 minə yaxın müraciətçi arasından seçilərək proqramda iştirak hüququ qazanan 140 tələbədən biri olub. O, 2 aylıq yay təcrübə müddətində Cenevrədə yerləşən və dünyanın ən böyük hissəcik fizikası laboratoriyası sayılan CERN-də Gələcək Dairəvi Toqquşdurucu (FCC) layihəsi üzərində çalışacaq.
FCC layihəsi çərçivəsində alimlər maddənin fundamental quruluşunu daha dərindən araşdırmağı hədəfləyirlər. Bu layihə həmçinin Standart Modeldən kənar fizika sahəsində yeni hissəciklərin və qüvvələrin kəşfinə imkan yarada bilər. FCC yüksək texnologiyaların inkişafı ilə yanaşı, geologiya və fizika elmləri üzrə beynəlxalq əməkdaşlıq baxımından da mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Əminik ki, bu təcrübə dövrü Fuad üçün həm elmi biliklərinin dərinləşməsində, həm də peşəkar inkişafında əvəzolunmaz bir mərhələ olacaq.
Qeyd edək ki, 2024-cü ildə bp şirkətində təcrübə keçən Fuad İldarov bu ilin sentyabr ayından etibarən həmin şirkətdə geoloq kimi peşəkar fəaliyyətə başlayacaq.

UFAZ Alumnus Begins Internship as a Geologist in Switzerland
Fuad Ildarov, a 2025 graduate of the Geosciences and Geophysical Engineering program at the French-Azerbaijani University (UFAZ), is currently working as an intern geologist within the prestigious CERN Summer Student Programme 2025 in Switzerland.
Selected from nearly 10,000 applicants, Fuad is one of only 140 students granted the opportunity to participate in the program. During the 2-month summer internship, he will work on the Future Circular Collider (FCC) project at CERN, the world's largest particle physics laboratory, located in Geneva.
The FCC project aims to explore the fundamental structure of matter in even greater depth. It may enable the discovery of new particles and forces beyond the Standard Model of physics. In addition to its scientific importance, FCC also plays a key role in advancing high technologies and fostering international collaboration in the fields of geology and physics.
We are confident that this experience will be an invaluable step in Fuad’s academic and professional development.
Following his internship at bp in 2024, Fuad will begin his professional career there as a geologist in September.