UFAZ-ın Dosenti Beynəlxalq Konfransda Tədqiqat Nəticələrini Təqdim Edib
Azərbaycan-Fransız Universitetinin müəllimi və yer elmləri üzrə dosent Lukas Bofil 26-28 iyun tarixlərində İspaniyada keçirilmiş 38-ci Beynəlxalq Sedimentoloqlar Assosiasiyasının Konqresində iştirak edib.
Konfrans zamanı o, gil laylarının olmadığı şəraitdə qumdaşı süxurlarının daxili quruluşunun yeraltı sularla maddə daşınmasına necə təsir etdiyini araşdıran tədqiqatını təqdim edib. Onun araşdırması Fransanın şərqində yerləşən Buntsandstein akviferinə əsaslanıb. Bu geoloji məkan təkcə dayaz dərinliklərdə içməli su mənbəyi olmaqla kifayətlənmir, eyni zamanda Avropanın ən perspektivli geotermal duzlu sularda həll olunmuş litium ehtiyatlarından birinə ev sahibliyi edir.
Tədqiqat nəticələri yeraltı su ehtiyatlarının və strateji mineral resursların davamlı idarə olunması baxımından mühüm elmi töhfə xarakteri daşıyır.

UFAZ Associate Professor Presented Research Findings at an International Conference
Lucas Bofill, a lecturer and Geoscience Associate Professor at the French-Azerbaijani University (UFAZ), participated in the 38th International Association of Sedimentologists Meeting held in Spain from June 26 to 28, 2025.
During the conference, he presented his research on how sandstone facies architecture influences solute transport in groundwater systems, specifically in the absence of mudstone layers. His study focused on the Buntsandstein aquifer in eastern France, a key geological formation that not only provides drinking water at shallow depths but also hosts one of Europe’s most promising reserves of lithium dissolved in geothermal brines.
His work offers valuable insight for the sustainable management of groundwater and critical mineral resources.