UFAZ-da Yer Kürəsi Günü Münasibətilə Elmi Seminar Keçiriləcək
UFAZ aprelin 22-də Yer Kürəsi Gününə həsr olunmuş xüsusi elmi seminar təşkil edəcək. “Seysmik qurudulmuş qruntun mayeləşdirilməsinin mexanikası: numerik, nəzəri və eksperimental tədqiqat” mövzusundakı seminar UFAZ-ın dəvət olunmuş professoru Renaud Toussaint tərəfindən təqdim olunacaq.
Seminarda zəlzələ yükü altında torpaqların mürəkkəb davranışı araşdırılacaq. Nəzəri yanaşmalar, rəqəmsal simulyasiyalar və eksperimental üsullar bir araya gətirilərək drenaj olunmuş torpaqların zəlzələlər zamanı necə mayeləşə biləcəyi izah ediləcək.
Renaud Toussaint Strasburq Universiteti, CNRS və ENGEES-ə bağlı tədqiqat qurumu olan Strasburq Yer və Ətraf Mühit İnstitutunun (ITES) rəhbəridir. O, həmçinin CNRS-də geofizika üzrə elmi tədqiqat direktoru, UFAZ-da və Oslo Universitetinin Fizika fakültəsinin “PoreLab” laboratoriyasında dəvətli professor kimi fəaliyyət göstərir.
Renaud Toussaintin fəaliyyəti tədqiqat, tədris və elmi kommunikasiya sahələrini əhatə edir. Onun əsas maraq sahələri Yer sistemlərinin fiziki modelləşdirilməsi, maye və bərk cisimlərin mexanikası, çoxfazalı qarşılıqlı təsirlər və yeni monitorinq texnologiyalarının inkişafıdır. O, nəzəriyyə, simulyasiya, eksperiment və sahə tədqiqatları vasitəsilə həm təbii sistemləri (qar uçqunları, qırılma mexanikası, çökəkliklərin təkamülü), həm də insan fəaliyyətindən təsirlənmiş sistemləri (tikinti sahələri, yataqların istismarı və monitorinqi) araşdırır. 160-dan çox nüfuzlu beynəlxalq elmi jurnalda dərc olunmuş məqalənin müəllifi olan Renaud Toussaint geofizika və Yer elmləri sahəsində beynəlxalq səviyyədə tanınır.
Bu seminar geotexniki mühəndislik və zəlzələ elmləri üzrə mühüm problemlərdən birinə dair dəyərli elmi baxışlar təqdim edəcək. Bu fürsəti qaçırmayın, biliklərinizi artıraraq sahənin inkişafına töhfə verin!

1 month, 4 weeks ago
UFAZ is honored to announce a special research seminar in celebration of Earth Day, which will take place on April 22. The session, titled “The Mechanics of Seismic Drained Soil Liquefaction: A Numerical, Theoretical, and Experimental Study,” will be delivered by Dr. Renaud Toussaint, invited professor at UFAZ.
The seminar will explore the complex behavior of soils under seismic loading, combining theoretical insights, numerical simulations, and experimental approaches to understand how drained soils may liquefy during earthquakes.
Dr. Renaud Toussaint is the Head of the Earth and Environment Institute of Strasbourg (ITES), a research institute affiliated with the University of Strasbourg, CNRS, and ENGEES. He is also a Director of Research at CNRS in geophysics and serves as an adjunct professor at both UFAZ and the University of Oslo (PoreLab, Physics Department).
His work spans research, teaching, and scientific communication, focusing on the physical modeling of Earth system phenomena. His areas of interest include fluid and solid mechanics, multiphysics interactions, and the development of innovative monitoring techniques. He combines theory, simulations, experiments, and fieldwork to study both natural systems - such as avalanches and fault mechanics - and human-impacted environments like construction sites and reservoirs. With over 160 peer-reviewed publications, Dr. Toussaint is internationally recognized for his contributions to geophysics and Earth sciences.
The seminar promises to offer valuable insights into one of the most critical challenges in geotechnical engineering and earthquake science. Don’t miss out on this opportunity to deepen your knowledge and contribute to the advancement of the field!