UFAZ-ın 10 tələbə və məzunu “TotalEnergies EP Abşeron”un 2026-cı il üzrə təqaüdünün qalibi olub
“TotalEnergies EP Abşeron” şirkətinin 2026-cı il üzrə beynəlxalq təqaüd proqramının qaliblərinin adları bəlli olub. Nəticələrə əsasən, təqaüd proqramı üzrə ayrılmış 10 yerin hər birinə Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) tələbə və məzunları layiq görülüb.
Qaliblər arasında “Geologiya və geofizika mühəndisliyi” ixtisasında təhsil alan Natella Kazımova, həmin ixtisasdan məzun olmuş Leyla Quliyeva, “Neft və qaz mühəndisliyi”ndə oxuyan Nəzrin İsgəndərli, “Kimya mühəndisliyi” ixtisasının tələbələri Novruz Juvarlinski, Ayşən Niftəliyeva , Məryəm Babayeva, Raziyə Hüseynli, Ceyran İmranova, Tamerlan Musayev və həmin ixtisasdan məzun olmuş İbrahim Zəkiyev yer alaraq beynəlxalq səviyyəli təhsil proqramında iştirak hüququ qazanıb.
“TotalEnergies EP Abşeron” şirkətinin Fransa Səfirliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirdiyi bu nüfuzlu proqramın əsas məqsədi Azərbaycanda yüksək potensiallı namizədləri müəyyən etmək və gələcəyin enerji sektorunun ehtiyaclarına uyğun kadr hazırlığına dəstək verməkdir. Namizədlərin hər biri seçim prosesində həm texniki, həm də dil bilikləri üzrə sınağa çəkiliblər. Qaliblər təqaüd proqramı çərçivəsində 2026-2028 ci illərdə Fransa universitetlərində öz ixtisasları üzrə magistratura pilləsində təhsil alacaqlar.
Bu proqram təkcə akademik biliklərin artırılmasına deyil, həm də tələbələrin bərpa olunan enerji, süni intellekt və gələcəyin materialları kimi müasir texnoloji sahələrdə ixtisaslaşmasına şərait yaradır. Qalib gələn hər bir tələbəyə “TotalEnergies EP Abşeron” tərəfindən Fransada aylıq yaşayış və nəqliyyat xərcləri üçün maliyyə dəstəyi göstərilir. Seçilmiş bütün namizədlər Fransa Hökumət Təqaüdçüsü statusuna malikdirlər.
Qeyd edək ki, 2020-ci ildən başlayaraq “TotalEnergies EP Abşeron” şirkətinin və Fransa səfirliyinin təşəbbüsü ilə 2020-2022, 2022-2024, 2024-2026-ci illər üçün 29 UFAZ məzunu təhsilini Fransada magistratura, 1 nəfər isə doktorantura pilləsində davam etmək üçün təqaüd əldə edib.
2020-2022 və 2022-2024-cü illər üzrə təqaüd qazanan məzunlar artıq əmək fəaliyyətinə başlayıb yaxud təhsillərini doktorantura səviyyəsində davam etdirirlər. 2024-2026-cı illər üzrə təhsil alan tələbələr isə bu il məzun olacaqlar.

10 UFAZ Students and Alumni Won the 2026 TotalEnergies EP Absheron Scholarship
The winners of the 2026 international scholarship program by TotalEnergies EP Absheron have been announced, and in a remarkable achievement, all 10 available scholarship positions were awarded to students and alumni of the French-Azerbaijani University (UFAZ).
Among the winners are Natella Kazimova, studying Geology, Geosciences and Georesources, and Leyla Guliyeva, a graduate of the same specialty; Nazrin Isgandarli, studying Petroleum Engineering and Reservoir Geology; Chemical Engineering students Novruz Juvarlinski, Ayshan Niftaliyeva, Maryam Babayeva, Raziya Huseynli, Jeyran Imranova, Tamerlan Musayev; and Ibrahim Zakiyev, a graduate of the same specialty. They have all earned the right to participate in this prestigious international educational program.
The main goal of this prestigious program, implemented by TotalEnergies EP Absheron in cooperation with the French Embassy, is to identify high-potential candidates in Azerbaijan and support the training of personnel in accordance with the needs of the future energy sector. Each candidate was tested on both technical knowledge and language proficiency during the selection process. Within the framework of the scholarship program, the winners will pursue their master's degrees in their respective specialties at French universities during the 2026-2028 academic years.
This program provides opportunities not only for enhancing academic knowledge but also for students to specialize in modern technological fields such as renewable energy, artificial intelligence, and materials for the future. TotalEnergies EP Absheron provides each winning student with financial support for monthly living and transportation expenses in France. All selected candidates hold the status of French Government Scholars.
It should be noted that since 2020, through the initiative of TotalEnergies EP Absheron and the French Embassy, 29 UFAZ graduates have received scholarships to pursue master's degrees in France for the 2020-2022, 2022-2024, and 2024-2026 periods, in addition to one graduate who was awarded a doctoral scholarship.
The graduates who won scholarships for the 2020-2022 and 2022-2024 periods have already started their professional careers or are continuing their education at the PhD level. The students studying for the 2024-2026 period will graduate this year.