UFAZ-da Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Dekabrın 9-da Azərbaycan-Fransız Universitetində (UFAZ) Ulu öndər Heydər Əliyevin anım günü ilə bağlı tədbir keçirilib. Tədbir iştirakçıları əvvəlcə dahi liderin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad edib, daha sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Yeni Azərbaycan Partiyası Mərkəzi Aparatının Təşkilat şöbəsinin müdiri Əhliman Tağıyev, Türk Ağsaqqalları Arasında Əlaqələrin İnkişafı İctimai Birliyinin sədri Sudeyf İmamverdiyev, YAP İdarə Heyətinin üzvü, Milli Məclisin deputatı Anar İsgəndərov, Bakı-Slavyan Universitetinin rektoru Anar Nağıyev, YAP İdarə Heyətinin üzvü, Milli Məclisin deputatı Pərvin Kərimzadə, Milli Məclisin deputatları Vüqar Rəhimzadə, Hikmət Babaoğlu və Rövşən Muradov tədbirdə çıxış ediblər.
Heydər Əliyevin həyat yolu və xalqımız qarşısındakı xidmətləri barədə söhbət açılıb, onun dövlətçilik tariximizdə oynadığı mühüm rol, ölkəmizin inkişafı və xalqın rifahı naminə həyata keçirdiyi sosial və iqtisadi layihələr diqqətə çatdırılıb. Həmçinin Ulu Öndərin diplomatiya, mədəniyyət və elmin inkişafına göstərdiyi qayğı və dəstək vurğulanıb.
Tədbir çərçivəsində UFAZ-ın icraçı direktoru, dosent Vazeh Əskərov və Yaşar Əhmədovun həmmüəllifi olduğu, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin dəstəyi ilə nəşr edilmiş “Bəşəriyyətə örnək olan bir ömrün fəlsəfəsi” kitabının təqdimatı baş tutub. Kitabda Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmlənməsi, xalqın rifahının yüksəldilməsi və ölkəmizin uğurlu gələcəyinin təməlini qoymaq istiqamətindəki fəaliyyəti geniş işıqlandırılıb.
Həmçinin, kitab Ulu Öndərin təhsil, elm, mədəniyyət, enerji və hərb sahələrində apardığı siyasəti, milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasındakı rolunu və Azərbaycanın müstəqil, qüdrətli dövlət kimi formalaşmasında göstərdiyi sarsılmaz səyləri əks etdirir. Oxucular bu nəşrdə Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasətinə və xalqına sədaqətinə bütün çalarları ilə şahid ola bilərlər.

8 months, 3 weeks ago
On December 9, a commemoration ceremony dedicated to the memory of National Leader Haydar Aliyev was held at the French-Azerbaijani University (UFAZ). The event participants first honored the cherished memory of the great leader with a minute of silence, followed by the performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
Head of the Organizational Department of the Central Office of the New Azerbaijan Party (YAP) Ahliman Taghiyev, Chairman of the Public Union for the Development of Relations Among Turkic Elders Sudeyf Imamverdiyev, YAP Board Member and Member of Parliament Anar Isgandarov, Rector of Baku Slavic University Anar Nagiyev, YAP Board Member and Member of Parliament Parvin Karimzade, as well as Members of Parliament Vuqar Rahimzade, Hikmat Babayev and Rovshan Muradov delivered speeches at the event.
Speakers highlighted Heydar Aliyev’s life path and his exceptional services to the Azerbaijani people, emphasizing his significant role in the history of statehood, as well as the wide-scale social and economic reforms carried out for the development of the country and the well-being of its citizens. His contribution to the advancement of diplomacy, culture and science was also noted.
As part of the event, a presentation of the book “The Philosophy of a Life Exemplary to Humanity”, co-authored by UFAZ Executive Director, Associate Professor Vazeh Asgarov, and Yashar Ahmadov, and published with the support of the Azerbaijan State Oil and Industry University, was held. The book provides a comprehensive overview of Haydar Aliyev’s role in strengthening Azerbaijani statehood, improving public welfare, and laying the foundations for the country’s successful future.
Furthermore, the publication reflects the National Leader’s policies in education, science, culture, energy and defense, his efforts in preserving national and moral values, and his unwavering dedication to shaping Azerbaijan as a strong and independent state. Readers of the book can observe the depth of Haydar Aliyev’s visionary leadership and enduring service to his nation.