UFAZ-da “Yeni Tiokarbamid Törəmələrinin Tədqiqi: Nəzəri və Eksperimental Perspektivlər” Mövzusunda Seminar Keçirildi
Xəzər Universitetinin kimya müəllimi, Bakı Dövlət Universitetinin magistratura pilləsi üzrə müəllimi Tahir Cavadzadənin elmi-tədqiqat seminarı baş tutdu. O, “Yeni Tiokarbamid Törəmələrinin Tədqiqi: Nəzəri və Eksperimental Perspektivlər” adlı seminarda analitik kimya üzrə tədqiqat nəticələrini təqdim etdi.
Seminarda yeni tiokarbamid törəmələrinin metal kompleksləri, analitik və bioloji xassələrinin öyrənilməsindən, çirkab suların təmizlənməsində onların tətbiqi imkanlarından danışıldı. Məsələ ətrafında yerli və xarici nəşrlərdə məqalələri dərc olunan və bir ixtiranın müəllifliyini alan tədqiqatçı araşdırmalarının üstün tərəfinin çoxşaxəli xarakter daşıması olduğunu bildirdi. Tədbirdə nəzəri biliklərlə pratiki tətbiqlərin birləşdirilməsinin əhəmiyyətinə xüsusi olaraq toxunuldu.

A Research Seminar on ‘Exploring Novel Thiourea Derivatives: Computational and Experimental Perspectives’ Was Held at UFAZ
An academic research seminar was held by Tahir Cavadzadeh, a chemistry teacher at Khazar University and a lecturer at the master's level at Baku State University. In the seminar titled ‘Exploring Novel Thiourea Derivatives: Computational and Experimental Perspectives’, he presented research results in analytical chemistry.
The seminar covered the study of metal complexes of novel thiourea derivatives, their analytical and biological properties, and potential applications in wastewater treatment. The researcher, whose articles have been published in local and international journals and and who holds a patent for his work, highlighted that the strength of his research lies in its multifaceted nature. The importance of combining theoretical knowledge with practical applications was particularly emphasized during the event.