ADNSU və UFAZ tələbələri üçün “Qabaqcıl süni intellekt və maşın öyrənməsi tətbiqləri” hakatonu keçirilib
aiml hakaton 1
Noyabrın 29-30-da Azərbaycan-Fransız Universitetində (UFAZ) İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) birgə təşkilatçılığı ilə “Qabaqcıl süni intellekt və maşın öyrənmə tətbiqləri” hakatonu keçirilib. ADNSU və UFAZ tələbələri üçün nəzərdə tutulan tədbir mentorların dəstəyi ilə innovativ layihələrin hazırlanması və təqdim olunmasını təşviq edib.
İki gün davam edən hakatonda 85 nəfərdən ibarət 22 komanda iştirak edərək süni intellekt və maşın öyrənməsi sahəsində bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirib. Komandalar təcrübəli mentorların rəhbərliyi altında layihələrini təkmilləşdirmək, problemləri həll etmək və real dünya tətbiqlərinə uyğun prototiplər yaratmaq imkanı əldə ediblər.
Hakatonun sonunda layihələr münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib və yarışın qalibləri müəyyən edilib. Birinci yerin qalibi “AI Strikers” komandası olub, ikinci və üçüncü yerləri isə müvafiq olaraq “NAVI” və “Smart Screen” komandaları tutub. Qalib komandalar 2500 AZN, 1500 AZN və 1000 AZN məbləğində mükafatlarla təltif olunublar.
Tədbir tələbələrə həm texniki, həm də komandada işləmək bacarıqlarını inkişaf etdirmək, real problemlərə innovativ həllər tapmaq və gələcək karyeralarında tətbiq edə biləcəkləri təcrübə qazanmaq imkanı verib.

“Advanced AI and Machine Learning Applications” Hackathon Held for ASOIU and UFAZ Students
On November 29-30, the French-Azerbaijani University (UFAZ), in collaboration with the Innovation and Digital Development Agency (IDDA) and the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU), hosted the “Advanced AI and Machine Learning Applications” Hackathon. The event, organized for ASOIU and UFAZ students, encouraged the development and presentation of innovative projects with the support of experienced mentors.
Over the course of two days, 22 teams comprising 85 participants showcased their knowledge and skills in artificial intelligence and machine learning. Under the guidance of mentors, the teams had the opportunity to refine their projects, solve challenges, and develop prototypes applicable to real-world problems.
At the end of the Hackathon, the submitted projects were evaluated by a panel of judges, and the winners were announced. The first place was awarded to the “AI Strikers” team, while “NAVI” and “Smart Screen” secured second and third places, respectively. The winning teams received prizes of 2500 AZN, 1500 AZN, and 1000 AZN.
The event provided students with an excellent opportunity to enhance both their technical and teamwork skills, develop innovative solutions to real-world problems, and gain practical experience that they can apply in their future careers.