Fransanın Azərbaycandakı səfiri UFAZ-a rəsmi ziyarət edib
Yanvarın 29-da Fransa Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Sofi Laqut Azərbaycan-Fransız Universitetini (UFAZ) ziyarət edib.
UFAZ-ın tədris binası və laboratoriyalarına turla başlayan ziyarət zamanı xanım səfir müasir avadanlıqlar və davam edən tədqiqat layihələri ilə tanış olub. Universitet rəhbərliyi ilə keçirilən rəsmi görüşdə isə Azərbaycan və Fransa arasında mədəni körpü rolunu oynayan UFAZ-da tədris fəaliyyəti, tələbə qəbulu, cari çağırışlara cavab verən ixtisasların yaradılması və mövcud ixtisasların təkmilləşdirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlıq və tədqiqat yönümlü fəaliyyətin dəstəklənməsi ilə bağlı ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra hörmətli səfir akademik heyət və tələbələrlə bir araya gəlib. UFAZ-ın icraçı direktoru, dosent Vazeh Əskərovun salamlama nitqindən sonra Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) rektoru, dosent Rüfət Əzizov çıxış edib. Daha sonra nitq söyləyən xanım Sofi Laqut uğurlu mədəni əlaqələr, beynəlxalq əməkdaşlıq, akademik mükəmməllik və innovativ yanaşmanın əhəmiyyətindən bəhs edib.
Tədbirin xüsusi məqamlarından biri 2025-2026-cı tədris ilinin payız semestrində yüksək nəticələr göstərmiş bakalavr və magistr tələbələrinin sertifikatlarla təltif edilməsi mərasimi olub. Səfir Sofi Laqut sertifikatları tələbələrə şəxsən təqdim edərək onlara daha böyük nailiyyətlər arzu edib.
Daha sonra UFAZ Koordinatoru, professor Jan-Mark Planeksin moderatorluğu ilə interaktiv sessiya təşkil olunub. Akademik heyət, tələbə və məzunlar dikussiyada aktiv şəkildə iştirak edərək xanım səfirlə birbaşa ünsiyyət yaradıblar.
Sessiyanın ardınca universitetin Musiqi klubunun üzvləri Azərbaycan və Fransa musiqi və milli rəqslərini ifa edərək tədbirə rəng qatıblar.

Ambassador of France to Azerbaijan Pays Official Visit to UFAZ
On January 29, Her Excellency Ms. Sophie Lagoutte, Ambassador of France to Azerbaijan, paid an official visit to the French-Azerbaijani University (UFAZ).
The visit began with a tour of UFAZ’s academic building and laboratories, where the Ambassador explored modern facilities and ongoing research projects. During a formal meeting with the university management, detailed information was shared about UFAZ’s role as a cultural bridge between Azerbaijan and France, its academic programs, student admissions, the development of new programs to meet current challenges, international collaboration, and research-focused activities.
Following the tour, the Ambassador met with faculty members and students. The program opened with an opening speech by UFAZ Executive Director, Associate Professor Vazeh Asgarov, followed by a speech from the Rector of Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU), Associate Professor Rufat Azizov. H.E. Ms. Lagoutte then delivered her speech, highlighting the importance of strong cultural ties, international cooperation, academic excellence, and innovative approaches.
One of the key moments of the event was the award ceremony recognizing undergraduate and graduate students with outstanding results in the Fall Semester of the 2025/2026 academic year. H.E. Ms. Lagoutte personally presented certificates to the students and wished them continued success.
An interactive session, moderated by UFAZ Coordinator Professor Jean-Marc Planeix, followed. Faculty, students, and alumni actively participated, engaging directly with the Ambassador.
Following the session, members of the UFAZ Music Club performed Azerbaijani and French music and traditional dances, adding a vibrant touch to the event.