ADNSU-nun Rektoru Yay Məktəbində İştirak Edəcək UFAZ Tələbələri ilə Görüşüb
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) rektoru, dosent Rüfət Əzizov Fransanın Strasburq Universitetində təşkil olunan yay məktəbində iştirak edəcək Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) tələbələri ilə görüşüb.
Görüş zamanı rektor yay məktəbində iştirak imkanı qazanan tələbələri təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıb. O, çıxışında Strasburq Universiteti, ADNSU və UFAZ-ın təhsil imkanları barəsində məlumat verərək bu kimi beynəlxalq proqramların tələbələrin elmi və şəxsi inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Rektor həmçinin elmin dərindən mənimsənilməsinin və tədqiqat sahəsinə marağın artırılmasının vacibliyini qeyd edib.
Daha sonra tələbələr üçün sual-cavab sessiyası təşkil olunub. Rektor yay məktəbi, təhsil və tədrislə əlaqədar tələbələri maraqlandıran məsələlərə aydınlıq gətirib, sualları cavablandırıb.
Qeyd edək ki, bu il UFAZ-ın 40 tələbəsi Fransada təşkil olunacaq yay məktəbində iştirak edəcək. Proqrama tədris müddəti ərzində ən yaxşı akademik nəticə göstərən 2 və 3-cü kurs tələbələri seçiliblər. Onlar iki həftə ərzində Strasburq Universitetinin müasir tələbə kampusunda iştirak edəcəklər.
Tələbələr proqram çərçivəsində əsrlərlə yaşı olan və müasir təhsil dünyasının standartlarına cavab verən universitetin atmosferini kəşf edəcəklər. Bu müddətdə dil kursları, danışıq klubları və Strasburq Universitetinin elmi-tədris laboratoriyalarında dərslərin keçirilməsi nəzərdə tutulub. Tələbələr Strasburqun mədəni-tarixi məkanları ilə də tanış olmaq imkanı əldə edəcəklər.

Dr. Rufat Azizov, Rector of the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU), met with students from the French-Azerbaijani University (UFAZ) who will participate in the summer school organized at the University of Strasbourg in France.
During the meeting, the rector congratulated the students on earning the opportunity to take part in the summer school and wished them success. In his speech, he spoke about the educational opportunities offered by the University of Strasbourg, ASOIU, and UFAZ. He emphasized that such international programs play a crucial role in students’ academic and personal development. Dr. Rufat Azizov also highlighted the importance of gaining a deep understanding of science and fostering interest in research.
A Q&A session followed, during which the rector addressed students' questions related to the summer school, education, and academic life.
This year, 40 UFAZ students will participate in the summer school in France. The program is designed for second- and third-year students who have demonstrated outstanding academic performance during their studies. They will spend two weeks at the modern student campus of the University of Strasbourg.
As part of the program, students will explore the atmosphere of a centuries-old university that meets modern educational standards. The agenda includes language courses, conversation clubs, and practical classes in the university’s scientific and educational laboratories. Participants will also have the opportunity to visit cultural and historical landmarks in the Strasbourg.