Tələbələrimiz I Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumunda iştirak ediblər
Azərbaycan-Fransız Universitetinin tələbələri 22-23 sentyabr tarixlərində Bakıda keçirilən l Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumunda iştirak ediblər. İqtisadiyyat Nazirliyi və AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə baş tutan forum dövlət rəsmilərini, beynəlxalq investorları və biznes liderlərini bir araya gətirərək qlobal ticarətin gələcəyi, dayanıqlı təchizat zəncirləri və regional əməkdaşlıq mövzularında geniş müzakirələr üçün platforma rolunu oynayıb.
Forum çərçivəsində UFAZ tələbələri – “Kompüter elmləri” ixtisasında təhsil alan Fəridə Orucova və İsmayıl Yusifli də innovativ ideyaları ilə çıxış edərək beynəlxalq auditoriyanın diqqətini cəlb ediblər. Onların təqdim etdiyi ‘Guardian-X’ startapı Azərbaycan fermerləri üçün nəzərdə tutulub, çoxdilli interfeysə malikdir, ekoloji baxımdan dost yanaşma təklif edir və uzaqdan zərərvericilərin monitorinqi ilə bitki mühafizəsini təmin edir. Sistem süni intellektlə dəstəklənən ağıllı detektorlar vasitəsilə zərərvericiləri vaxtında aşkarlayır, fermerlərə SMS və mobil tətbiq üzərindən xəbərdarlıqlar göndərir və məhsulun qorunması üçün optimal tədbirlər təqvimi təklif edir.
Hazırda “Guardian-X” layihəsi Xaçmaz rayonunda sahədə sınaqdan keçirilir və ilk nəticələr fermerlər tərəfindən müsbət qarşılanır. Tələbələrin hazırladığı bu həll kənd təsərrüfatında məhsuldarlığın artırılmasına, pestisidlərin düzgün və ekoloji dayanıqlı şəkildə tətbiqinə şərait yaradır.
Belə təşəbbüslər UFAZ tələbələrinə startap ekosistemini tanımaq və kənd təsərrüfatında rəqəmsal və yaşıl transformasiya bacarıqlarını artırmaq imkanı verir. Onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayırıq!

Our Students Participated in the 1st Azerbaijan International Investment Forum
Students of the French-Azerbaijani University (UFAZ) participated in the 1st Azerbaijan International Investment Forum, held in Baku on September 22-23. Organized by the Ministry of Economy and AZPROMO, the forum brought together government officials, international investors, and business leaders, serving as a platform for extensive discussions on the future of global trade, sustainable supply chains, and regional cooperation.
Within the framework of the forum, UFAZ students – Farida Orujova and Ismayil Yusifli, studying in the Computer Science program – presented their innovative ideas and attracted the attention of the international audience. Their startup, ‘Guardian-X’, is designed for Azerbaijani farmers, featuring a multilingual interface, an eco-friendly approach, and remote monitoring of pests to ensure crop protection. The system employs AI-supported smart detectors to identify pests on time, sends alerts via SMS and a mobile application, and provides an optimal action schedule to protect crops.
Currently, the ‘Guardian-X’ project is being tested in the field in the Khachmaz region, and the initial results have been positively received by farmers. The solution developed by the students contributes to increasing agricultural productivity and ensures the proper and environmentally sustainable use of pesticides.
Such initiatives give UFAZ students the opportunity to familiarize themselves with the startup ecosystem and enhance their skills in digital and green transformation in agriculture. We wish them success in their future endeavors!