UFAZ-da Azərbaycanın su ehtiyatlarının idarə olunmasına dair panel müzakirəsi keçirilib
Yanvarın 30-da Azərbaycan-Fransız Universitetində (UFAZ) “Azərbaycanda su ehtiyatlarının idarə olunmasında strateji yanaşmalar” adlı yüksək səviyyəli panel müzakirəsi keçirilib. Tədbir ölkənin su ehtiyatları sahəsində dayanıqlı həllərin müzakirəsi üçün aparıcı akademik, mütəxəssis və dövlət rəsmilərini bir araya gətirib.
Tədbir UFAZ-ın baş katibi Martin Qodonun açılış nitqi ilə başlayıb. Daha sonra UFAZ-ın “Su ehtiyatlarının idarəedilməsi” magistr proqramının rəhbəri, Dr. Damien Lemarşan və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin üzvü xanım Nigar Arpadarai çıxış ediblər.
Açılış hissəsinin ardınca Dr. Damien Lemarşanın moderatorluğu ilə panel müzakirəsinə start verilib. Paneldə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin üzvü xanım Nigar Arpadarai, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) rektoru dosent Rüfət Əzizov, UFAZ Koordinatoru professor Jan- Mark Planeks və Su və Meliorasiya Elmi Tədqiqat İnstitutunun sədr müavini Rəşail İsmayılov iştirak ediblər. Çıxışçılar iqlim dəyişikliyinin təsirləri, suyun idarə edilməsində dayanıqlı yanaşmalar, strateji planlaşdırma, rəqəmsal həllər, regional əməkdaşlıq və ictimai maarifləndirmə mövzularında fikirlərini bölüşüblər.
Panel müzakirəsi və interaktiv sual-cavab sessiyasında akademik heyət, tələbələr və digər iştirakçılar çıxışçılarla birbaşa ünsiyyət quraraq Azərbaycanda su ehtiyatlarının idarə olunmasının strateji prioritetlərini müzakirə ediblər.
Müzakirə zamanı UFAZ-ın ətraf mühitin qorunması və su ehtiyatlarının idarə olunması təşəbbüslərinə sadiqliyi vurğulayıb. Qeyd olunub ki, universitetin “Yer elmləri və ətraf mühit üzrə tədqiqat qrupu”nun fəaliyyəti, həmçinin “Su ehtiyatlarının idarəedilməsi” üzrə magistr ixtisası su qıtlığı, yeraltı su ehtiyatları, iqlim dəyişikliyinin təsirləri və dayanıqlı inkişaf kimi kritik məsələlərin tədqiqi və həllinə yönəlib. Azərbaycan Respublikası Su Ehtiyatları Agentliyi ilə əməkdaşlıq proqramı, tələbələr üçün ayrılan təqaüdlər və həm tədris, həm də öyrənmə prosesində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Bundan əlavə, yanvarın 12-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, cənab İlham Əliyevin sədrliyi ilə Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasında su təchizatı, tullantı və yağış suları sistemlərinin təkmilləşdirilməsinə dair 2026-2035-ci illər üzrə Dövlət Proqramına həsr olunmuş müşavirədə ötürülən əsas mesajlar, eyni zamanda qəbul olunmuş Dövlət Proqramının əsas çağırışları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Panel Discussion on Water Resources Management in Azerbaijan Held at UFAZ
On January 30, the French-Azerbaijani University (UFAZ) hosted a high-level panel discussion titled “Strategic Approaches to Water Resources Management in Azerbaijan.” The event brought together leading academics, experts, and government officials to discuss sustainable solutions for the country’s water resources.
The event began with opening remarks by Martin Godon, Secretary General of UFAZ. Subsequently, Dr. Damien Lemarchand, Head of UFAZ’s Master’s Program in Water Resources and Management, and Ms. Nigar Arpadarai, Member of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, addressed the participants.
Following the opening session, the panel discussion, moderated by Dr. Damien Lemarchand, commenced. Key participants included Ms. Nigar Arpadarai, Member of the Milli Majlis, Dr. Rufat Azizov, Rector of the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU), Prof. Jean-Marc Planeix, UFAZ Coordinator, and Mr. Rashail Ismayilov, Deputy Chairman of the Water and Amelioration Scientific Research Institute. Speakers shared their insights on the impacts of climate change, sustainable water management approaches, strategic planning, digital solutions, regional cooperation, and public awareness.
During the panel discussion and interactive QCA session, faculty members, students, and other participants engaged directly with the speakers, exchanging ideas and discussing strategic priorities for water resources management in Azerbaijan.
The discussion highlighted UFAZ’s commitment to environmental protection and water resources management initiatives. The university’s Earth Sciences and Environment Research Group, as well as its Master’s program in Water Resources and Management, focus on critical issues such as water scarcity, groundwater resources, the impacts of climate change, and sustainable development. Collaboration with the Azerbaijan State Water Resources Agency, including student scholarships and active involvement in teaching and learning activities, was emphasized as an important support for the program.
Additionally, participants discussed key messages conveyed during the January 12 meeting chaired by President Ilham Aliyev, which focused on the 2026-2035 State Program for improving water supply, wastewater, and stormwater systems in Baku and the Absheron Peninsula, as well as the main challenges identified in the approved State Program.
The event concluded with closing remarks by Dr. Damien Lemarchand, summarizing the outcomes of the discussion.