UFAZ-ın "Birgə Tədqiqat Əməkdaşlığı 2024" Layihəsi Çərçivəsində Tədqiqatlar Davam Edir
ADNSU-nun doktorantı Xamis Abiyev UFAZ-ın təşkil etdiyi "Birgə Tədqiqat Əməkdaşlığı 2024" layihəsi çərçivəsində Fransanın Renn Kimya Elmləri İnstitutunda olub. İnstitutun dosenti Pierre-Francois Biard tərəfindən Fransaya dəvət olunan tədqiqatçının səfəri fevralın 25-28-də reallaşıb. 4 günlük tədqiqat səfəri seminar vermək, müzakirələr aparmaq və laboratoriyadakı avadanlıqlarla tanışlıq məqsədi daşıyıb.
Kimya mühəndisliyi sahəsində ixtisaslaşan Xamis Abiyev həmin müddətdə akademik dəstək və müasir laboratoriya imkanlarından yararlanaraq doktorantura tədqiqatında irəliləyişlərə nail olub. Renn Universitetində əldə etdiyi təcrübələr tədqiqatçının araşdırmalarının növbəti mərhələsi üçün data bazasını formalaşdırıb. Səfəri olduqca məhsuldar və zənginləşdirici hesab edən Xamis Abiyev univeristetlə gələcək əməkdaşlıqlara ümid edir.
"Birgə Tədqiqat Əməkdaşlığı 2024" təşəbbüsü Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin doktorantura tələbələri və araşdırmaçıları ilə beynəlxalq tədqiqatçılar arasında əməkdaşlıq layihələri, birgə nəşrlər və tədqiqat proqramlarının təşviq edilməsinə yönəlib.

PhD student at ASOIU, Khamis Abiyev, visited the Rennes Institute of Chemical Sciences, France, as part of UFAZ's Joint Research Collaboration 2024 project. His visit, which took place from February 25-28, was initiated by Associate Professor Pierre-Francois Biard. During the four-day research trip, he delivered a seminar, engaged in discussions, and explored laboratory equipment.
Specializing in chemical engineering, Khamis Abiyev benefited from academic support and advanced laboratory facilities, making significant progress in his PhD research. His experience at the University of Rennes contributed to building a data foundation for the next phase of his studies. He found the visit highly productive and looks forward to future collaborations with the university.
The Joint Research Collaboration 2024 initiative aims to foster cooperation between ASOIU PhD students, researchers, and international scientists, promoting joint publications and research programs.