UFAZ məzununun tədqiqat işi Q1 indeksli nüfuzlu jurnalda dərc olunub
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) “Geofizika mühəndisliyi” üzrə magistratura məzunu və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin müəllimi Rəşad Abbasovun həmmüəllifi olduğu elmi məqalə Q1 kvartilli, yüksək impakt faktorlu “Engineering Geology” jurnalında dərc olunub.
“Yağıntıların səbəb olduğu torpaq sürüşmələrinin modelləşdirilməsində Riçards tənliyinin Biot məsamə elastikliyi ilə birlikdə sadələşdirilmiş yanaşmaların qiymətləndirilməsi” mövzusunda aparılan tədqiqatda yağış mənşəli torpaq sürüşmələrinin hidro-mexaniki (HM) modelləşdirilməsi elmi əsaslarla araşdırılıb. Tədqiqat işində doymamış mühitlərdə maye axınının təsviri üçün istifadə olunan Riçards tənliyinin Biot məsamə elastikliyi ilə birgə tətbiqi ilk dəfə sistemli şəkildə formullaşdırılıb və bu yanaşmanın müxtəlif sadələşdirilmiş modellərlə müqayisəli təhlili aparılıb. Müəlliflər tərəfindən həm nəzəri əsaslandırma təqdim edilib, həm də ədəbiyyatda mövcud olan model sadələşdirmələrinin proqnozların etibarlılığına təsiri qiymətləndirilib.
Modelin praktik tətbiqi üçün hesablama prosesləri COMSOL Multiphysics proqram mühitində reallaşdırılıb və nəticələr etalon (benchmark) ssenarilərlə təsdiqlənib. Təhlilin real sahə üzrə yoxlanılması isə Azərbaycanın ən aktiv sürüşmə zonalarından biri olan Badamdar sürüşmə sahəsi nümunəsində aparılıb. Alınan nəticələr model mürəkkəbliyi ilə proqnoz dəqiqliyi arasında mühüm elmi asılılığın mövcud olduğunu göstərib.
Araşdırmanın əsas elmi nəticəsi ondan ibarətdir ki, ədəbiyyatda geniş istifadə olunan sadələşdirilmiş modellər hesablama baxımından daha sürətli olsa da, tam qoşulmuş hidro-mexaniki model həm etibarlılıq, həm də proqnoz dəqiqliyi baxımından daha yüksək nəticələr verir. Tədqiqatda tətbiq edilən müasir hesablama alqoritmləri bu tam modelin hesablama effektivliyini artıraraq onu sadələşdirilmiş modellərlə rəqabətədavamlı edir.
Qeyd edək ki, məqalə açıq giriş formatında, “Creative Commons” lisenziyası ilə yayımlanıb və beynəlxalq elmi ictimaiyyət üçün əlçatandır.

Research Paper by a UFAZ Graduate Published in a Prestigious Q1-Indexed Journal
A scientific article co-authored by Rashad Abbasov, a graduate of the Master’s program in Geosciences at the French-Azerbaijani University (UFAZ) and a lecturer at the Azerbaijan State Oil and Industry University, has been published in the high-impact, Q1-ranked journal Engineering Geology.
The study, titled “Assessing simplified approaches in modeling rainfall-induced landslides using Richards' equation with Biot poroelasticity,” provides a rigorous scientific investigation of hydro-mechanical (HM) modeling of rainfall-triggered landslides. For the first time, the coupling of Richards' equation for unsaturated flow with Biot poroelasticity has been systematically formulated, and a comparative evaluation of various model simplification approaches has been conducted. The study presents both a solid theoretical framework and a critical assessment of how simplifications affect prediction reliability.
For the practical implementation of the model, numerical simulations were carried out using COMSOL Multiphysics, and the results were validated against benchmark scenarios. The model was further tested on a real case study at one of Azerbaijan’s most active landslide zones – the Badamdar landslide area. The findings reveal a significant relationship between model complexity and prediction accuracy.
The key scientific conclusion of the research is that while simplified models are computationally faster and widely used in the literature, the fully coupled hydro-mechanical model provides substantially higher reliability and predictive accuracy. Moreover, the application of advanced numerical algorithms significantly enhances the computational efficiency of the fully coupled model, making it competitive with simplified approaches.
The article has been published in Open Access format under a Creative Commons license and is freely available to the international scientific community.