UFAZ-da qlobal su siyasətinə dair elmi seminar keçirilib
Martın 6-da Azərbaycan-Fransız Universitetində (UFAZ) İsveçrənin Azərbaycandakı Səfirliyinin Missiya rəhbərinin müavini və regional əməkdaşlıq üzrə müavini Dr. Qi Bonvinin iştirakı ilə "Su diplomatiyası" mövzusunda elmi-tədqiqat seminarı baş tutub.
2024-cü ilin 1 iyul tarixindən etibarən Azərbaycanda fəaliyyət göstərən Dr. Bonvin hazırkı vəzifəsində iqtisadi əməkdaşlıq, ikitərəfli əlaqələr və xüsusilə COP29 məsələlərinə fokuslanıb. Seminar müddətində o, suyun sadəcə təbii sərvət deyil, həm də beynəlxalq münasibətlərdə sülh və sabitliyin təminatçısı kimi strateji rolundan geniş bəhs edib.
Məruzəçi öz çıxışında 2019-cu ilin baharından 2022-ci ilin yayına qədər İsveçrənin Mərkəzi Asiya üzrə Su məsələləri üzrə xüsusi elçisi kimi qazandığı zəngin təcrübəsini iştirakçılarla bölüşüb. O, bu diplomatik vəzifədə İsveçrənin "Mavi Sülh" (Blue Peace) su diplomatiyası təşəbbüsünün mərkəzində dayandığını və transsərhəd kontekstdə mürəkkəb su-enerji-ərzaq-ətraf mühit əlaqələrinin yaratdığı çətinliklərin həllinə töhfə verdiyini vurğulayıb.
Dr. Bonvin, həmçinin 2022-ci ilin oktyabrından etibarən Ukraynadakı çətin şəraitdə dayanıqlı şəhər inkişafı, mobillik, səhiyyə və mədəniyyət sahələrində həyata keçirdiyi humanitar və inkişaf layihələrindən nümunələr gətirib.
Seminar su diplomatiyasının müasir dövrün çağırışlarına, o cümlədən iqlim dəyişikliyi və resursların idarə olunmasına necə cavab verməli olduğu barədə interaktiv müzakirələrlə yekunlaşıb.

Research Seminar on Global Water Policy Held at UFAZ
On March 6th, a research seminar titled "Water Diplomacy" was held at the French Azerbaijani University (UFAZ) featuring Dr. Guy Bonvin, the Deputy Head of Mission and Deputy Head of Regional Cooperation at the Swiss Embassy in Azerbaijan.
Dr. Bonvin, who has been serving in Azerbaijan since July 1, 2024, currently focuses on economic cooperation, bilateral relations, and specifically COP29 initiatives. During the seminar, he spoke extensively on the strategic role of water, emphasizing that it is not merely a natural resource but a vital guarantor of peace and stability in international relations.
In his presentation, the speaker shared his extensive experience gained during his tenure as the Swiss Special Envoy for Water in Central Asia from Spring 2019 to Summer 2022. He highlighted his central role in the "Blue Peace Central Asia" initiative, a Swiss water diplomacy mandate aimed at addressing the complex challenges of the water-energy food-environment nexus within a transboundary context.
Dr. Bonvin also provided insights into his work with Swiss-Ukraine Cooperation starting in October 2022. He shared examples of humanitarian and development projects implemented under challenging conditions in Ukraine, focusing on sustainable urban development, mobility, health, and culture.
The seminar concluded with interactive discussions on how water diplomacy should address modern challenges, including climate change and resource management.