Noyabrın 17-də Azərbaycan-Fransız Universitetində (UFAZ) Tədqiqat Şurasının 4-cü iclası baş tutub. Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) və Strasburq Universitetinin (UNISTRA) nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən görüşdə tədqiqat fəaliyyətləri və gələcək inkişaf planları müzakirə olunub.
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) rektoru, dosent Rüfət Əzizov, Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) icraçı direktoru, dosent Vazeh Əskərov, eləcə də UFAZ-ın baş katibi Martin Qodon iclasda iştirak edib. Görüşün tərəfləri arasında universitetin təhsil və tədqiqat bölmələrinin nümayəndələri də yer alıblar.
Sessiya UFAZ-ın koordinatoru, UNISTRA-nın vitse-prezidenti Dr. Jan-Mark Planeks və UFAZ-ın müəllim-koordinatoru, ADNSU-nun tədqiqatçı-müəllimi Dr. Dünya Babanlı tərəfindən birgə idarə edilib. Hər iki universitetdən kompüter elmləri, yer elmləri və kimya mühəndisliyi sahələri üzrə tədqiqat koordinatorları toplantıda iştirak ediblər.
İclas zamanı iştirakçılar UFAZ-ın idarəetmə modelini və Tədqiqat Şurasının rolunu nəzərdən keçiriblər. Tədqiqat fəaliyyətlərinin təşkili, davam edən layihələr və müntəzəm elmi seminarların əhəmiyyəti müzakirə olunub. Eyni zamanda, yaxın gələcəkdə keçiriləcək, kompüter elmlərinə həsr olunmuş beynəlxalq konfrans barəsində yeniliklər paylaşılıb.
Toplantının əsas mövzularından biri UFAZ-ın uzunmüddətli tədqiqat strategiyası olub, beynəlxalq əməkdaşlıq, maliyyələşdirmə imkanları və illik tədqiqat büdcəsi müzakirə edilib. Şura yüksək səviyyəli nəşrlərlə əməkdaşlıq, araşdırma materiallarının dərc olunması məsələlərinə də toxunub.
Digər əsas mövzular arasında Azərbaycanda və Fransada doktorantura proqramları, UFAZ çərçivəsində davam edən doktorluq dissertasiyaları və tədqiqat infrastrukturlarının inkişafı yer alıb. Laboratoriyalar üçün yer bölgüsü, yeni obyektlərin planları, avadanlıqların yenilənməsi və texniki heyətin ehtiyacları da müzakirə mövzularından olub.
İclas həm Fransa Konsorsiumu daxilində, həm də Azərbaycan müəssisələri ilə UFAZ-ın tədqiqat şəbəkəsinin gücləndirilməsi və özəl sektorla tərəfdaşlığın inkişaf etdirilməsinin müzakirəsi ilə yekunlaşıb.
UFAZ-ın Tədqiqat Şurası universitetin elmi prioritetlərinin müəyyənləşdirilməsi və tədqiqat təşəbbüslərinin idarə olunmasında strateji rol oynayır. ADNSU və UNISTRA ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində şura layihələrə nəzarət edir, tədqiqat potensialını təkmilləşdirir və laboratoriya imkanları ilə elmi nəticələrin gücləndirilməsinə töhfə verir. Şura həm akademik, həm də özəl sektorun analitik və texnoloji tələblərinə cavab verən dinamik tədqiqat mühitinin formalaşmasına xidmət edir.

The 4th Research Council Meeting Was Held at UFAZ
On November 17, the French-Azerbaijani University (UFAZ) hosted the 4th meeting of its Research Council. The session brought together representatives from the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) and the University of Strasbourg (UNISTRA) to discuss ongoing research activities and future development plans.
The meeting was attended by Dr. Rufat Azizov, Rector of ASOIU; Dr. Vazeh Asgarov, Executive Director of UFAZ; and Dr. Martin Godon, Secretary General of UFAZ. Representatives from UFAZ’s educational and research units were also present.
The session was co-chaired by Dr. Jean-Marc Planeix, UFAZ Coordinator and Vice-President of UNISTRA, and Dr. Dunya Babanli, UFAZ teacher-coordinator and ASOIU teacher-researcher. Research coordinators in computer science, geosciences, and chemical engineering from both universities participated in the meeting.
During the session, participants reviewed UFAZ’s management model and the role of the Research Council. The organization of research activities, ongoing projects, and the importance of regular research seminars were discussed. Updates were also shared on an upcoming international conference dedicated to computer science.
One of the main topics of the meeting was UFAZ’s long-term research strategy, including international collaboration, funding opportunities, and the annual research budget. The Council also addressed high-level publications and the dissemination of research outputs.
Other key topics included doctoral programs in Azerbaijan and France, ongoing PhD dissertations within the framework of UFAZ, and the development of research infrastructure. Issues such as laboratory space allocation, plans for new facilities, equipment renewal, and technical staff requirements were also discussed.
The meeting concluded with discussions on strengthening UFAZ’s research network both within the French Consortium and across Azerbaijani institutions, as well as developing partnerships with private sector stakeholders.
The UFAZ Research Council plays a strategic role in defining the university’s scientific priorities and managing research initiatives. Working closely with ASOIU and UNISTRA, the Council oversees projects, strengthens research capacity, and supports the improvement of laboratory facilities and scientific output. It contributes to building a dynamic research environment that meets the analytical and technological needs of both the academic community and the private sector.