“Xəzər hövzəsi keçid dövründə, yer elmləri və ətraf mühit problemləri arasında körpü 2024” konfransı davam edir
8orf8of
Konfransın ikinci gününün əsas spikerləri Tel-Əviv Universitetinin professor, həmçinin ADNSU-nun fəxri professor Lev Appelbaum və Milan Katolik Universitetinin professor assistenti Matteo Tarantino olub. Kaliforniya Universitetinin professoru və NASA-nın Reaktiv Hərəkət Laboratoriyasının (JPL) tədqiqatçısı Sassan Saatçi, İtaliya Milli Tədqiqat Şurasının (CNR) nümayəndəsi Stefano Viqnudelli, Şirşov adına Okeanologiya İnstitutunun nümayəndəsi Anna Kostileva, Avropa və Afrika Aralıq Tarixi Laboratoriyasının təmsilçisi (LAMPEA) Syuzanna Leroy müxtəlif mövzularda təqdimatlar ediblər və iştirakçıların sualları cavablandırılıb. Ardınca, poster nümayişlərinə yer verilib.
Qeyd edək ki, Xəzər hövzəsinə dair konfrans enerji keçidi ilə bağlı çətinliklərə cavab olaraq yer elmlərində yeni yanaşmaların, metodologiyaların və məlumatların təqdim edilməsi və müzakirə olunmasını hədəfləyir. Konfransda Xəzər dənizi hövzəsinə dair mövzulara xüsusi diqqət yetirilir, keçid dövründə olan dünyanın problemləri, georesursların kəşfiyyatı və davamlılığı, geotəhlükələrin qiymətləndirilməsi və qarşısının alınması, həmçinin təbii və antropogen sistemlərin qlobal dəyişikliklərə davamlılığı kimi məsələlər araşdırılır. Həm yerində, həm də virtual təqdimatlara yer verilən konfransda mühazirələr, şifahi təqdimatlar, həmçinin abstraktların və posterlərin nümayişi baş tutur.
Məlumat üçün bildirək ki, təqdimat üçün 73 abstrakt göndərilsə də, onlardan 42-i şifahi təqdimat, 25-ı isə poster şəklində nümayiş üçün seçilib. Konfransda həmçinin COP29 çərçivəsində müzakirə olunması nəzərdə tutulan davamlılıq və iqlim dəyişmələri ilə bağlı məsələlərə dair mövzulara da toxunulmaqdadır.
Konfransda 4 əsas mövzu olması nəzərdə tutulur. Spikerlərin çıxışları həmin 4 mövzu əsasında olacaqdır. Həmin mövzulara “Xəzər hövzəsinin georesurslarının tədqiqi və qorunması”, “Geotəhlükələrin qiymətləndirilməsi və qarşısının alınması”, “Keçid dövründə iqlim dəyişikliyi və davamlılıq” və “Yer elmləri sahəsindəki sərhədlər” daxildir. Konfransa Azərbaycanla yanaşı, Rusiya, Özbəkistan, Qazaxıstan, İran, Fransa, Birləşmiş Krallıq, Türkiyə, Norveç, İsveçrə, Cənubi Afrika, İtaliya. Finlandiya və İsraildən də iştirakçılar qatılıblar.

The “Caspian Basin in Transition: Bridging Geosciences and Environmental Challenges 2024” conference continues
8orf8of
The “Caspian Basin in Transition: Bridging Geosciences and Environmental Challenges 2024” conference, held at UFAZ from June 3-6, continues. The main speakers on the second day were Professor Lev Appelbaum from Tel Aviv University and Honorary Professor at Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU), and Assistant Professor Matteo Tarantino from the Catholic University of Milan. Presentations were also made by Professor Sassan Saatchi from the University of California and a researcher at NASA’s Jet Propulsion Laboratory (JPL), Stefano Vignudelli from the Italian National Research Council (CNR), Anna Kostileva from the Shirshov Institute of Oceanology, and Susanna Leroy, a representative of the European and African Mediterranean History Laboratory (LAMPEA), who addressed various topics and answered participants' questions. Following this, there were poster presentations.
The conference on the Caspian Basin aims to present and discuss new approaches, methodologies, and data in geosciences in response to the challenges of energy transition. Special attention will be given to topics related to the Caspian Sea basin, including global issues during the transition period, exploration and sustainability of geo-resources, assessment and prevention of geo-hazards, and the resilience of natural and anthropogenic systems to global changes. For your information, although 73 abstracts were submitted for presentation, 42 were selected for oral presentations, and 25 were chosen for poster displays. The conference also addresses topics related to sustainability and climate change, intended to be discussed within the framework of COP29.
The conference is set to cover four main themes, with speakers’ presentations focusing on these topics. The themes include “Exploring and Sustaining Georesources of the Caspian Basin,” “Geohazards Assessment and Prevention,” “Climate Change and Resilience in Transition Time,” and “Frontiers in Geosciences.” Participants from Azerbaijan, Russia, Uzbekistan, Kazakhstan, Iran, France, the United Kingdom, Turkey, Norway, Switzerland, South Africa, Italy, Finland, and Israel will attend the conference.