UFAZ-ın “Cotutelle” Proqramı üzrə Doktorantı EGU25 Elmi Konfransında Təqdimatla Çıxış Etdi
Vyanada Avropa Geoloji Elmlər İttifaqının 2025-ci il Ümumi Assambleyası (#EGU25) keçirildi. 120 ölkədən 18 mindən çox şəxsin birbaşa iştirak etdiyi, 104 ölkədən 2 mindən artıq iştirakçının onlayn formatda qoşulduğu elmi tədbir böyük uğur qazandı. Tədbir zamanı 1 102 sessiyada ümumilikdə 18 934 elmi təqdimat baş tutdu. Bu təqdimatların 56 %-i gənc tədqiqatçılar tərəfindən həyata keçirildi.
Gənc alimlərin yüksək fəallıq göstərdiyi konfransda Azərbaycan-Fransız Universitetinin “Cotutelle” Proqramı, Qaya Mexanikası ixtisası üzrə doktorantı Kamal Bayramov da şifahi nitqi ilə yadda qaldı. O, “Geoenerji tətbiqlərində faylar və çatlar: monitorinq, laboratoriya, sahə işləri və modelləşdirmə nəticələri” adlanan sessiyada çıxış edərək öz tədqiqat nəticələrini təqdim etdi.
Kamal Bayramovun “Pora quruluşu və istiqamətinin vulkanik süxurlarda keçirimlilik və sıxılma zolaqlarının formalaşmasına təsiri” adlı təqdimatı böyük maraq topladı. Tədqiqat süxurların içindəki xırda məsamələrin forması və istiqamətinin mayelərin süxur daxilində necə hərəkət etdiyinə və süxurların təzyiq altında necə dəyişdiyinə fokuslandı.
Onun həmmüəllifi olduğu “Krafla vulkanından (İslandiya) götürülmüş tufların sıxılması və keçirimliliyin dəyişməsi” adlı birgə tədqiqat işi Professor Michael Heap tərəfindən təqdim edildi. Bu araşdırma nəticələri 20 dəqiqəlik xüsusi təqdimat kimi seçildi. Tədqiqata verilən əhəmiyyət onun elmi dəyərini və keyfiyyətini bir daha ortaya qoydu.
Karyerasında mühüm addım hesab olunan bu uğurlu çıxışla əlaqədar Kamal Bayramovu təbrik edir, elmi fəaliyyətində yeni nailiyyətlər arzulayırıq!
Xatırladaq ki, Vyana şəhərində keçirilən EGU25 Ümumi Assambleyasından əvvəl Kamal Bayramov Strasburqda təşkil olunan 2025 PhD Konqresində doktorantura tədqiqatının təqdimatına görə "Ən Yaxşı Poster Mükafatı" ilə təltif olunub.

“Cotutelle" PhD Student at UFAZ Delivered a Presentation at the EGU25 Scientific Conference
The European Geosciences Union General Assembly 2025 (#EGU25) was held in Vienna and marked a major success. The scientific event welcomed over 18,000 in-person participants from 120 countries, along with more than 2,000 online attendees from 104 countries. In total, 18,934 scientific presentations were delivered across 1,102 sessions. Impressively, 56% of these contributions came from early career researchers, highlighting the strong engagement of young scientists.
At the conference, which saw strong participation from young researchers, Kamal Bayramov - a PhD student in Rock Mechanics under the 'Cotutelle' program at the French-Azerbaijani University (UFAZ) - stood out with his oral presentation. He spoke during the session titled “Faults and fractures in geoenergy applications: Monitoring, laboratory, field work and modelling results”, where he presented the findings of his research.
His presentation, titled “The Impact of Pore Geometry and Orientation on Permeability Evolution and Compaction Band Formation in Volcanic Rocks”, attracted significant interest. The study focuses on how the shape and orientation of microscopic pores within rocks influence fluid movement and rock deformation under pressure - an important insight for geoenergy and subsurface engineering.
Additionally, the collaborative work “Compaction and Permeability Evolution of Tuffs From Krafla Volcano (Iceland)”, which Kamal co-authored, was selected for an honored 20-minute talk, presented by Professor Michael Heap. The selection of this research for such a spotlight further underlines its scientific quality and relevance.
We extend our sincere congratulations to Kamal Bayramov for this major milestone in his academic career and wish him continued success in his future research!
As a reminder, prior to the #EGU25 General Assembly in Vienna, Kamal Bayramov was also awarded the “Best Poster Award” at the 2025 PhD Congress in Strasbourg, where he presented his PhD research.