UFAZ-ın məzunu Rəşad Abbasov Strasburq Universitetində doktorluq işini uğurla müdafiə edib
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) “Yer elmləri” ixtisası üzrə 2022-ci il məzunu Rəşad Abbasov sentyabrın 25-də Fransanın Strasburq Universitetində Dr. Marvan Fas və Dr. Reno Tussenin rəhbərliyi ilə fəlsəfə doktorluğu dissertasiyasını müdafiə edib.
Rəşadın “Yağış mənşəli sürüşmələrin hidro-mexaniki modelləşdirilməsi: qeyri-müəyyənliklərin qiymətləndirilməsi, model sadələşdirmələri və səthi gərilmənin təsiri” mövzusunda apardığı tədqiqat sürüşmə proseslərinin daha dəqiq proqnozlaşdırılması və anlaşılması məqsədilə qabaqcıl hidro-mexaniki modelləşdirmə yanaşmalarına əsaslanır. O, elmi tədqiqatların tətbiqi vasitəsilə təbii fəlakətlərin öyrənilməsi və qarşısının alınması üzrə biliklərin dərinləşdirilməsinə töhfə verməyə çalışır.
Onun doktorantura təhsili “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində Elm və Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (SOFAZ) tərəfindən maliyyələşdirilib.
Doktorantura təhsilinə başlamazdan əvvəl Rəşad UFAZ-da fərqlənmə diplomu ilə magistr, həmçinin Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) fərqlənmə diplomu ilə bakalavr dərəcəsinə yiyələnmişdir. Təhsil illəri ərzində o, Xoşbəxt Yusifzadə, Akif Əlizadə adına və SOCAR daxili təqaüdləri kimi bir sıra nüfuzlu təqaüdlərə layiq görülüb.
UFAZ kollektivi Rəşad Abbasovu bu əlamətdar nailiyyəti münasibətilə təbrik edir, ona elmi və peşəkar fəaliyyətində yeni uğurlar arzulayır.
Qeyd edək ki, hazırda UFAZ-ın daha 52 məzunu doktorantura təhsili alır və ya artıq bu mərhələni başa vurub. Onlardan 4-ü isə yaxın zamanda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etməyə hazırlaşır.

UFAZ Alumnus Rashad Abbasov Successfully Defended His PhD at the University of Strasbourg
Rashad Abbasov, a 2022 graduate of the Geosciences program at the French-Azerbaijani University (UFAZ), successfully defended his PhD dissertation at the University of Strasbourg, France, on September 25, under the supervision of Dr. Marwan Fahs and Dr. Renaud Toussaint.
His research, titled “Hydro-Mechanical Modelling of Rainfall-Induced Landslides: Assessing Uncertainties, Model Simplifications, and Surface Tension Impact,” aims to improve the understanding and prediction of rainfall-triggered landslides through advanced hydro-mechanical modeling approaches. His work places particular emphasis on applying scientific research to strengthen knowledge and prevention of natural hazards.
Rashad’s doctoral studies were supported by the State Program on Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023, funded by the Ministry of Science and Education and the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ).
Before pursuing his PhD, Rashad earned a Master’s degree with distinction from UFAZ and a Bachelor’s degree with honors from the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU). During his academic journey, he was awarded several prestigious scholarships, including those named after Khoshbakht Yusifzade, Akif Alizade, and SOCAR internal scholarships.
UFAZ extends its warmest congratulations to Rashad on this remarkable accomplishment and wishes him continued success in his academic and professional endeavors.
It’s worth noting that 52 other UFAZ alumni are currently pursuing or have already completed their doctoral studies. Among them, four are preparing to defend their PhD dissertations in the near future.