UFAZ-a qəbul imtahanı keçirilib
Azərbaycan-Fransız Universitetinə (UFAZ) qəbul imtahanı keçirilib. Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) I ixtisas qrupu üzrə təşkil etdiyi mərkəzləşdirilmiş qəbul imtahanlarında 450–dən artıq bal toplamış 466 abituriyent UFAZ-a qəbul imtahanı üçün onlayn qeydiyyatdan keçib, onlardan 358 nəfəri imtahanda iştirak edib. UFAZ-a qəbul imtahanında iştirak etmiş abituriyentlərin orta DİM balı 563.9 təşkil edib ki, onlardan 27 nəfərinin balı 650-dən yüksəkdir.
2024/2025-ci tədris ilində UFAZ-da bakalavr səviyyəsinə 5 ixtisas üzrə ümumilikdə 190 tələbənin dövlət sifarişli əsaslarla təhsil alması nəzərdə tutulur.
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektor əvəzi Vazeh Əskərov, UFAZ-ın İcraçı director əvəzi Lətifə Nəsibova və digər nümayəndələr imtahan prosesini müşahidə ediblər və abituriyentlər üçün yaradılmış şəraitlə tanış olublar. Həmçinin namizədlərin valideynlərinin rektorla görüşü baş tutub. ADNSU-nun rektor əvəzi Vazeh Əskərov bütün namizədlərə uğurlar arzulayıb və bildirib ki, UFAZ hər zaman ölkədə yüksək səviyyəli təhsili ilə seçilən ali təhsil müəssisələrindən biri olmuşdur və burada təhsil alaraq iki dövlət diplomunu əldə etmək hər bir tələbə üçün böyük imkanlar açacaqdır.
İki saat yarım davam edən imtahanda abituriyentlər ümumi təhsil pilləsindəki tədris dillərinə uyğun (Azərbaycan və ya rus) riyaziyyat, kimya, fizika və ümumi biliklər bloku üzrə hər birindən on test sualını cavablandırıblar, ingilis dilində qrammatik çalışma və esse yazıblar.
Xatırladaq ki, UFAZ-da bu ildən etibarən geofizika mühəndisliyi, kimya mühəndisliyi, kompüter elmləri, neft-qaz mühəndisliyi ixtisasları ilə yanaşı kimya ixtisası üzrə də qəbul həyata keçirilir. Dörd illik tədris müddətinin sonunda UFAZ məzunları iki dövlət diplomu (Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və Strasburq Universiteti və ya Ren Universiteti) əldə edəcəklər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan-Fransız Universiteti (UFAZ) 2014-cü ilin sentyabrında keçirilən ikitərəfli görüşdə Azərbaycan Respublikası və Fransa Respublikası prezidentlərinin təşəbbüsü ilə yaranan layihədir. 2015-ci ilin aprel ayının 25-də iki ölkə prezidenti UFAZ-ın yaranması barədə sənəd imzalayıb, mayın 22-də isə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev Azərbaycan-Fransız Universitetinin yaranması barədə Sərəncam imzalayıb.

UFAZ Entrance Exam was Held
An entrance exam was held for the French-Azerbaijani University (UFAZ). 466 applicants who scored over 450 points in the centralized entrance exams organized by the State Examination Center (SEC) for the first specialty group registered online for the UFAZ entrance exam, out of which 358 participated in the exam. The average SEC score of the applicants who participated in the UFAZ entrance exam was 563.9, with 27 of them scoring above 650.
For the 2024/2025 academic year, it is planned that 190 students will receive state-funded education at the bachelor's level in five specialties at UFAZ. The acting rector of Azerbaijan State Oil and Industry University, Vazeh Asgarov, the acting Executive Director of UFAZ, Latifa Nasibova, and other representatives observed the examination process and familiarized themselves with the conditions created for the applicants. Additionally, there was a meeting between the rector and the parents of the candidates. The acting rector of ASOIU, Vazeh Asgarov, wished all the candidates success and stated that UFAZ has always been one of the higher education institutions distinguished by its high level of education in the country and that obtaining dual diplomas from two countries will open great opportunities for every student.
During the two-and-a-half-hour exam, applicants answered ten test questions each from the blocks of mathematics, chemistry, physics, and general knowledge, according to the teaching languages in the general education level (Azerbaijani or Russian), and they wrote a grammar exercise and an essay in English.
It should be noted that starting from this year, UFAZ also offers an undergraduate program in Chemistry in addition to Geophysical Engineering, Chemical Engineering, Computer Science, and Oil and Gas Engineering programs. At the end of the four-year education period, UFAZ graduates will receive dual diplomas (from Azerbaijan State Oil and Industry University and either Strasbourg University or Rennes University).
The French-Azerbaijani University (UFAZ) is a project initiated by the presidents of the Republic of Azerbaijan and the Republic of France during a bilateral meeting held in September 2014. On April 25, 2015, the presidents of both countries signed a document regarding the establishment of UFAZ, and on May 22, the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, signed a decree on the establishment of the French-Azerbaijani University.