UFAZ-ın müəllimləri Fransada tədqiqat səfərində olublar
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) “Kompüter elmləri” ixtisasının müəllimləri Dr. Yusif İbrahimov və Dr. Əli Xudiyev Fransanın Strasburq şəhərinə tədqiqat səfəri həyata keçiriblər.
Səfərin əsas məqsədi Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) yaradılması nəzərdə tutulan Süni İntellekt İnstitutu çərçivəsində beynəlxalq elmi əməkdaşlıq imkanlarını genişləndirmək, birgə tədqiqat istiqamətlərini müzakirə etmək, tələbələrin elmi rəhbərliyi üzrə tərəfdaşlıqlar qurmaq və gələcək layihələr üçün ilkin fəaliyyətləri həyata keçirmək olub.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Strasburqun aparıcı mühəndislik və tədqiqat mərkəzlərini, o cümlədən INSA Strasburq “ICube” tədqiqat laboratoriyası və ICAM Strasburq institutunu ziyarət edib. Görüşlər zamanı süni intellekt, rəqəmsal texnologiyalar və tətbiqi tədqiqat sahələrində əməkdaşlıq perspektivləri, eləcə də universitet-sənaye tərəfdaşlığına əsaslanan innovativ tədqiqat ekosistemləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
UFAZ-ın tərəfdaş universitetləri və tədqiqatçıları ilə keçirilən görüşlərdə gələcək birgə elmi layihələr, tədqiqatçı və tələbə mübadiləsi, eləcə də ortaq elmi rəhbərlik imkanları müzakirə olunub. Görüşlər həmçinin yeni tədqiqat ideyalarının formalaşmasına və gələcək əməkdaşlıqlar üçün möhkəm zəmin yaradılmasına töhfə verib.

Dr. Yusif Ibrahimov and Dr. Ali Khudiyev, faculty members of the Computer Science programme at the French-Azerbaijani University (UFAZ), have conducted a research visit to Strasbourg, France.
The primary objective of the visit was to expand opportunities for international scientific collaboration within the framework of the Artificial Intelligence Institute planned to be established at the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU), discuss joint research directions, build partnerships for student supervision, and initiate preliminary activities for future collaborative projects.
During the visit, the delegation toured leading engineering schools and research centres in Strasbourg, including INSA Strasbourg, the ICube research laboratory, and ICAM Strasbourg. Meetings focused on prospects for collaboration in artificial intelligence, digital technologies, and applied research, as well as innovative research ecosystems based on university–industry partnerships.
The UFAZ faculty members also held meetings with researchers from partner universities to discuss future joint research projects, researcher and student exchange opportunities, and co-supervision initiatives. These discussions contributed to the development of new research ideas and laid a solid foundation for future collaboration.