UFAZ məzunu Fərəh Əsgərxanova doktorluq dissertasiyasını uğurla müdafiə edib
2025-ci il, dekabrın 9-da Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə bakalavr məzunu Fərəh Əsgərxanova Dövlət Proqramı çərçivəsində Strasburq Universitetində (UNISTRA) doktorluq dissertasiyasını uğurla müdafiə edib.
Onun “Kimyainformatika” sahəsindəki “Kosmetik tətbiqlər üçün təbiətdən ilhamlanan birləşmələrin kompüter əsaslı dizaynı” adlı doktorluq işi Dr. Gilles Marcounun elmi rəhbərliyi ilə həyata keçirilib. Tədqiqat innovativ kosmetik inqrediyentlərin dizaynı və seçimi üçün qabaqcıl hesablama yanaşmalarının işlənib hazırlanmasına həsr olunub.
Doktorluq işi çərçivəsində Fərəh Əsgərxanova kimyəvi birləşmələrin virtual dizaynı, onların xüsusiyyətlərinin proqnozlaşdırılması və kosmetik tətbiqlər üçün uyğun, məqsədyönlü profillərə malik molekulların seçilməsinə imkan yaradan əhatəli hesablama metodologiyası hazırlayıb. Bu yanaşma eksperimental metodlardan asılılığı azaltmaqla tədqiqatları daha səmərəli, qənaətcil və dayanıqlı hala gətirir.
Fərəh Əsgərxanovanın akademik yolu UFAZ-da “Kimya mühəndisliyi” üzrə bakalavr təhsilini başa vurması ilə başlayıb. Magistratura pilləsinin birinci ilini UFAZ-da başa vurub, daha sonra təhsilini Strasburq Universitetində (UNISTRA) davam etdirərək “Kimyainformatika” ixtisası üzrə mçagistr tərəcəsi əldə edib. Ardınca, Dövlət Proqramının dəstəyi ilə həmin universitetdə doktorantura təhsili alıb.
Onun tədqiqat fəaliyyəti kimya, dataya əsaslanan modelləşdirmə və kompüter dəstəkli molekulyar dizaynı birləşdirən güclü interdisiplinar yanaşmadan ibarətdir. Bu iş kosmetika sənayesi üçün innovativ və təbiətdən ilhamlanan həllərin hazırlanmasında kompeter elmlərinin rolunu artırmağa mühüm töhfə verir.
Dr. Fərəh Əsgərxanovanı doktorluq dissertasiyasını uğurla müdafiə etməsi münasibətilə təbrik edir, ona gələcək akademik və peşəkar fəaliyyətində davamlı uğurlar və yeni nailiyyətlər arzulayırıq.

On December 9, 2025, Farah Asgarkhanova, a graduate of the Chemical Engineering bachelor’s program at the French-Azerbaijani University (UFAZ), successfully defended her PhD dissertation at the University of Strasbourg (UNISTRA), within the framework of the State Program.
Her doctoral thesis, entitled “Computer-aided Design of Nature-inspired Compounds for Cosmetic Applications,” was carried out in the field of Chemoinformatics under the supervision of Dr. Gilles Marcou. The research focused on the development of advanced computational approaches to support the design and selection of innovative cosmetic ingredients.
Within the scope of her PhD work, Farah Asgarkhanova developed a comprehensive computational workflow that enables the virtual design of chemical compounds, prediction of their properties, and identification of molecules with targeted profiles suitable for cosmetic applications. This approach contributes to more efficient, costeffective, and sustainable research strategies by reducing reliance on purely experimental methods.
Farah’s academic journey began at UFAZ, where she earned her Bachelor’s degree in Chemical Engineering, followed by the completion of her Master’s first year (M1) at UFAZ. She then continued her studies at the University of Strasbourg (UNISTRA), obtaining an M2 degree in Chemoinformatics, before pursuing her PhD at the same institution with the support of the State Program.
Her research reflects a strong interdisciplinary background, combining chemistry, datadriven modeling, and computer-aided molecular design. Through this work, she contributed to the growing role of computational sciences in the development of innovative and nature-inspired solutions for the cosmetic industry.
We congratulate Dr. Farah Asgarkhanova on her successful PhD defense and wish her continued success and innovation in her future academic and professional endeavors.