UFAZ-ın məzunu İsmayıl Səfərli doktorluq dissertasiyasını uğurla müdafiə edib
Oktyabrın 24-də Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) “Kimya mühəndisliyi” üzrə bakalavr məzunu İsmayıl Səfərli Dövlət Proqramı çərçivəsində “Hidrogen yanacaq elementləri üçün membranlarda elektrospinlə hazırlanmış möhkəmləndiricilərin morfoloji nəzarəti” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını uğurla müdafiə edib.
Tədqiqat işi Strasburq Universitetinin (UNISTRA) nəzdində fəaliyyət göstərən Enerji, Ətraf Mühit və Sağlamlıq üçün Kimya və Proseslər İnstitutu (ICPEES) ilə “Michelin” şirkəti arasında həyata keçirilən CIFRE sənaye-akademik əməkdaşlığı çərçivəsində aparılıb. Bu əməkdaşlıq İsmayıl Səfərliyə həm fundamental elmi biliklər, həm də sənaye yönümlü tədqiqat təcrübəsi qazanmaq imkanı yaradıb.
Doktorantura dövründə o, elektrospin texnologiyası, məhlul tökmə (solution casting) və polimerlərin mexaniki xarakterizasiyası sahələrində praktik bacarıqlar əldə edib. Eyni zamanda, tədqiqat prosesində “Python” proqramlaşdırma biliklərini də inkişaf etdirib. İsmayıl Səfərli tədqiqat işinin bir hissəsini “HiFunMat” yay məktəblərində və “Electrospin2024” beynəlxalq konfransında təqdim edib.
UFAZ-ın “Kimya mühəndisliyi” üzrə bakalavr proqramını bitirdikdən sonra İsmayıl Səfərli təhsilini Strasburq Universitetində (UNISTRA) davam etdirərək “Polimer mühəndisliyi” üzrə magistr, daha sonra isə “Materialların fiziki-kimyası” ixtisası üzrə doktorantura təhsili alıb. O, həmçinin CNRS-də təcrübəçi kimi çalışaraq elmi-tədqiqat təcrübəsini daha da genişləndirib. mBundan sonrakı mərhələdə İsmayıl Səfərli sənaye yönümlü tədqiqat, inkişaf və innovasiya sahələrində fəaliyyət göstərməyi planlaşdırır.
Bu elmi nailiyyətinə görə Dr. İsmayıl Səfərlini təbrik edir, elmi fəaliyyətində yeni yaradıcılıq uğurları arzulayırıq.

7 months, 3 weeks ago
On October 24, Ismayil Safarli, a graduate of the Chemical Engineering bachelor’s program at the French-Azerbaijani University (UFAZ), successfully defended his PhD dissertation entitled “Morphological Control of Electrospun Reinforcements for Hydrogen Fuel Cell Membranes” within the framework of the State Program.
The research was carried out within the framework of a CIFRE industrial-academic collaboration between the Institute of Chemistry and Processes for Energy, Environment and Health (ICPEES) at the University of Strasbourg (UNISTRA) and Michelin. This collaboration enabled Ismayil Safarli to gain both fundamental scientific knowledge and industry-oriented research experience.
During his doctoral studies, he acquired hands-on experience in electrospinning technology, solution casting, and mechanical characterization of polymers. In parallel, he further developed his Python programming skills as part of his research work. Portions of his research were presented at the HiFunMat summer schools and the Electrospin2024 international conference.
After completing his bachelor’s degree in Chemical Engineering at UFAZ, Ismayil Safarli continued his academic journey at the University of Strasbourg (UNISTRA), earning a Master’s degree in Polymer Engineering, followed by a PhD in Physico-Chemistry of Materials. He also gained additional research experience through an internship at CNRS.
At the next stage of his career, Dr. Ismayil Safarli plans to pursue opportunities in industry-oriented research, development, and innovation.
We congratulate Dr. Ismayil Safarli on this outstanding academic achievement and wish him continued success and creativity in his future scientific endeavors.