UFAZ-da Strasburq Universitetinin tələbə biletlərinin təqdimatı və “Mövsüm bəy Xanlarov” və “Eyyub Tağıyev adına təqaüd” proqramlarının elan olunması mərasimi keçirilib
9 oktyabr tarixində Azərbaycan-Fransız Universitetində (UFAZ) birinci kurs tələbələrinə Strasburq Universitetinin (UNISTRA) tələbə biletlərinin təqdimetmə mərasimi baş tutub.
Tədbir UFAZ-ın icraçı direktoru, dosent Vazeh Əskərov və universitetin baş katibi Martin Qodonun açılış nitqi ilə başlayıb. Rəhbərlik çıxışlarında tələbələri UNISTRA tələbə kartlarını əldə etmələri münasibətilə təbrik edib, bu kartların onların Avropa ali təhsil sisteminə rəsmi inteqrasiyasını simvolizə etdiyini vurğulayıb.
Mərasim zamanı tələbə kartları həm bakalavr, həm də magistratura səviyyəsində təhsil alan tələbələrə ixtisaslar üzrə təqdim olunub. Tədbir UFAZ və Strasburq Universiteti arasında mövcud olan akademik əməkdaşlığın növbəti təzahürü kimi qiymətləndirilib.
Görüşün növbəti hissəsində təqaüd qazanan yuxarı kurs tələbələrinin adları açıqlanıb. Bakalavr səviyyəsi üzrə “Kompüter elmləri”, “Geologiya və geofizika mühəndisliyi”, “Kimya mühəndisliyi”, “Neft və qaz mühəndisliyi” və “Kimya” ixtisaslarında təhsil alan bir qrup tələbəyə “Mövsüm bəy Xanlarov” təqaüdünün veriləcəyi elan edilib. Hər bir tələbə aylıq 200 AZN məbləğində maliyyə dəstəyi alacaq. Bu isə onların akademik fəaliyyətlərini davam etdirməsinə və mükəmməllik səviyyəsini qorumasına yardımçı olacaq.
Magistratura pilləsində təhsil alan və ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricilərinə görə fərqlənən tələbələrə isə “Eyyub Tağıyev adına təqaüd” təyin edilib. “Data elmi və süni intellekt”, “Fiziki kimya/Kimya mühəndisliyi” və “Yer elmləri” ixtisasları üzrə təhsil alan magistrantlar aylıq 250 AZN məbləğində təqaüdlə təmin ediləcəklər.
Bu təşəbbüslər, bir tərəfdən, UFAZ-da tələbələrin akademik nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi və mükafatlandırılması, digər tərəfdən isə onların sosial rifahının gücləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
UFAZ rəhbərliyi təqaüd qazanmış bütün tələbələri ürəkdən təbrik edib, onlara gələcək elmi və peşəkar fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Universitet əmindir ki, bu tələbələr öz sahələrinə və elmi-akademik icmaya əhəmiyyətli töhfələr verəcəklər.

UFAZ Held Ceremony for the Presentation of UNISTRA Student Cards and Announcement of “Movsum bey Khanlarov” and “Eyyub Taghiyev” Scholarship Programs
On October 9, the French-Azerbaijani University (UFAZ) held a ceremony to present student cards from the University of Strasbourg (UNISTRA) to its first-year (L0) students.
The event began with opening remarks by UFAZ Executive Director, Associate Professor Vazeh Asgarov, and the University’s Secretary General, Martin Godon. In their speeches, the UFAZ management congratulated the students on receiving their UNISTRA student cards, emphasizing that these cards symbolize their official integration into the European higher education system.
During the ceremony, the student cards were presented to bachelor’s and master’s students across all study programs. The event was regarded as another demonstration of the strong academic collaboration between UFAZ and the University of Strasbourg.
In the next part of the ceremony, the names of upper-year students awarded scholarships were announced. A group of undergraduate students from the programs in Computer Science, Geosciences and Geophysical Engineering, Chemical Engineering, Oil and Gas Engineering, and Chemistry were awarded the “Movsum bey Khanlarov Scholarship.” Each recipient will receive a monthly financial support of 200 AZN, to help them sustain their academic excellence and progress.
Graduate students who have demonstrated outstanding academic performance were granted the “Eyyub Taghiyev Scholarship.” Students from the master’s programs in Data Science and Artificial Intelligence, Physical Chemistry/Chemical Engineering, and Geosciences will receive a monthly stipend of 250 AZN.
These initiatives are of great significance, as they both recognize and reward academic achievement at UFAZ while also strengthening students’ social well-being.
The UFAZ management warmly congratulated all scholarship recipients and wished them continued success in their academic and professional endeavors. The University is confident that these talented students will make valuable contributions to their respective fields and to the wider academic community.