UFAZ-da "İqlim dəyişikliyi probleminə dair dayanıqlı həllərin araşdırılması" mövzusunda ekoloji simpozium keçirildi
jjjjjjj
26 sentyabr UFAZ-da "İqlim dəyişikliyi probleminə dair dayanıqlı həllərin araşdırılması" mövzusunda ekoloji simpozium keçirildi. Tədbirin hədəfi ətraf mühitin davamlılığı ilə maraqlanan mütəxəssisləri, tələbələri, media nümayəndələrini, müəllim heyətini, sənaye mütəxəssislərini və ictimaiyyət nümayəndələrini bir araya gətirməkdir.
Simpoziumun əsas məqsədləri ətraf mühitlə bağlı vacib problemlər barədə məlumatlılığı artırmaq, ekspertlərlə cəmiyyət arasında davamlı təcrübələr barədə dialoqu gücləndirmək və həm yerli, həm də qlobal səviyyədə həyata keçirilə biləcək həll yollarını araşdırmaqdır. Bundan əlavə, tədbir mövcud ekoloji problemlərə diqqəti cəlb etmək və Azərbaycanda keçiriləcək, qarşıdan gələn COP29 konfransına dəstək vermək məqsədi daşıyır.
Proqram dörd əsas mövzu üzrə panel müzakirəsini əhatə etdi:
• İqlim dəyişikliyi və onun ətraf mühitə təsiri
• Dayanıqlı inkişaf: SDG 7 və SDG 13
• Ətraf mühitə dost tullantı idarəetmə sistemləri və texnologiyaları
• Peşə təhsili: yaşıl bacarıqlar
Simpozium iştirakçıları həm fərdi, həm də kollektiv olaraq addımlar atmaq, daha davamlı bir gələcək qurmaq üçün mənalı dialoq və əməkdaşlığa ruhlandırmağı hədəfləyir.Tədbir, həm fərdi, həm də kollektiv səviyyədə davamlı bir gələcək qurmaq üçün iştirakçıları ilhamlandırmağa yönəlmiş məzmunlu əməkdaşlıq və dialoqu dəstəklədi.
Simpozium ASOIU və Warwick Universiteti arasında təşkil olunan İki Diplomlu Magistr Proqramında Bərpa Olunan Enerji üzrə müəllim olan Tural Məhərrəmovun moderatorluğu ilə baş tutdu. Panel iştirakçıları arasında AZGREEN-də ekoloji və bərpa olunan enerji mütəxəssisi Etibar Qəhrəmanov və həmin magistr proqramının müəllimi Orxan Kərimzadə yer aldı. Tədbir, iştirakçılara müzakirə olunan vacib mövzular haqqında daha dərindən məlumat almaq və fikir mübadiləsi aparmaq imkanı verən fəal sual-cavab sessiyası ilə yekunlaşdı.

UFAZ hosted an Ecological Symposium titled "Exploring Sustainable Solutions for the Climate Change Problem"
jjjjjjj
On September 26, UFAZ hosted an Ecological Symposium titled "Exploring Sustainable Solutions for the Climate Change Problem." The event aimed to unite a diverse audience, including environmental experts, students, media representatives, faculty members, industry professionals, and environmentally conscious members of the public. Its primary goals were to raise awareness of pressing environmental issues, promote dialogue between experts and the community on sustainable practices, and explore actionable solutions that can be applied both locally and globally.
The symposium also focused on addressing current environmental challenges and expressing support for the upcoming COP29 conference, set to take place in Azerbaijan.
The program featured a dynamic panel discussion on four key topics:
• Climate Change and Its Impact on the Environment
• Sustainable Development: SDG 7 (Affordable and Clean Energy) and SDG 13 (Climate Action)
• Environmentally Friendly Waste Management Systems and Technologies
• Vocational Education: Developing Green Skills for the Future
The event encouraged meaningful collaboration and dialogue, aiming to inspire both individual and collective actions toward creating a more sustainable future.
The symposium was moderated by Tural Maharramov, a lecturer in the Dual Degree MSc Programme on Renewable Energy between ASOIU and Warwick University. Panelists included Etibar Gahramanov, an environmental and renewable energy specialist at AZGREEN, and Orkhan Karimzada, also a lecturer in the same Renewable Energy MSc program. The event concluded with an engaging Q&A session, allowing attendees to deepen their understanding and exchange ideas on the critical topics discussed.