UFAZ-da “Reaxys” elmi platformasından istifadə ilə bağlı görüş keçirilib
Fevralın 24-də Azərbaycan-Fransız Universitetində (UFAZ) kimya və materialşünaslıq sahələrində tədqiqat imkanlarının genişləndirilməsi məqsədilə mühüm görüş keçirilib.
Görüşdə dünyanın aparıcı elmi məlumat bazalarından biri olan “Elsevier” şirkətinin nümayəndələri – Yaxın Şərq, Mərkəzi Asiya və Cənub-Şərqi Avropa üzrə baş menecer Paul Girgis və satış direktoru Ümit Yontar iştirak ediblər. UFAZ tərəfindən müzakirələrdə tədqiqat komandasının üzvləri dosent Dünya Babanlı, Dr. Maxime Florent və Dr. Mina Bağırova təmsil olunub.
Görüş zamanı universitetin elmi fəaliyyətinə töhfə verəcək “Reaxys” platformasının mövcud istifadə vəziyyəti və gələcək perspektivləri ətrafında səmərəli fikir mübadiləsi aparılıb. UFAZ tədqiqatçılarının platformadan istifadəsi müzakirə olunub və yaxın gələcəkdə əlavə olunacaq yeni funksiya və təkmilləşdirmələr haqqında məlumat verilib.
Eyni zamanda, tələbələr arasında platformadan effektiv istifadəni təşviq etmək məqsədilə xüsusi müsabiqənin təşkili üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. Qaliblər üçün “Elsevier” tərəfindən xüsusi mükafatların təqdim olunması nəzərdə tutulur.
“Reaxys” kimyaçılar üçün hazırlanmış yüksək texnologiyalı məlumat bazasıdır. O, milyonlarla kimyəvi reaksiya və maddə haqqında eksperimental məlumatları bir araya gətirərək tədqiqatçıların laboratoriya işlərinə ayıracağı vaxta qənaət etməsinə və daha dəqiq nəticələr əldə etməsinə şərait yaradır.
İnanırıq ki, bu əməkdaşlıq UFAZ tədqiqatçılarının və tələbələrinin elmi araşdırmaları üçün mühüm töhfələr verəcək.

UFAZ Hosted Meeting on the "Reaxys" Scientific Platform
On February 24, a key meeting was held at the French-Azerbaijani University (UFAZ) to enhance research opportunities in chemistry and materials science.
The meeting welcomed representatives from Elsevier, one of the world’s leading scientific data providers: Paul Girgis, Senior Account Manager for the Middle East, Central Asia, and Southeast Europe, and Sales Director Umit Yontar. Representing UFAZ in the discussions were research team members Associate Professor Dunya Babanly, Dr. Maxime Florent, and Dr. Mina Baghirova.
During the meeting, the group had a productive exchange about the current use and future potential of the Reaxys platform, which is set to boost the university's research activities. They discussed how UFAZ researchers are currently using the platform and explored upcoming features and enhancements set to be launched soon.
There was also an exciting talk about organizing a special competition to encourage students to use the platform more effectively. Elsevier plans to provide special prizes for the winners.
Reaxys is a high-tech database designed specifically for chemists. By bringing together experimental data on millions of chemical reactions and compounds, it helps researchers save time in the lab and achieve more accurate results.
We believe this collaboration will greatly benefit the scientific research of both UFAZ researchers and students.