UFAZ rəhbərliyinin “Zeiss Microscopy” şirkətinin rəsmiləri ilə görüşü keçirilib
Noyabrın 19-da Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) tədris laboratoriyaları binasında UFAZ rəhbərliyi ilə “Zeiss Microscopy” şirkətinin rəsmiləri arasında görüş keçirilib.
Tədbirdə UFAZ-ın icraçı direktoru dosent Vazeh Əskərov, “Zeiss Microscopy”nin regional direktoru Guido Bauhammer, “Zeiss AMK” Azərbaycan filialının satış meneceri Elmir Bəşirov və “Medeks” şirkətinin baş icraçı direktorunun müavini iştirak ediblər.
Görüş zamanı tərəflər gələcək əməkdaşlıq imkanlarını və mikroskop sənayesindəki çağırışları müzakirə ediblər. Texnoloji yeniliklərin tətbiqi, məhsul keyfiyyətinin artırılması və sənaye standartlarına uyğun strategiyaların inkişaf etdirilməsi məsələləri diqqət mərkəzində olub.
Rəsmi görüşdən sonra qonaqlar UFAZ-ın yüksək texnologiyalı tədris laboratoriyalarına baş çəkiblər. Laboratoriyaların şəraiti, texniki avadanlıqların vəziyyəti və istifadəsi, həmçinin laboratoriya vasitələrinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşün yekununda UFAZ-a iki “Primotech Zeiss” mikroskopu hədiyyə olunub. “Yer elmləri” və “Analitik kimya” laboratoriyalarında yerləşdirilən yeni mikroskoplar və tədris, elmi tədqiqat proseslərində istifadə olunacaq. Bu yüksək dəqiqlikli optik sistem material və mineralların analizində ixtisaslaşıb.
Mərkəzi Almaniyada yerləşən “Zeiss Microscopy” optik, elektron mikroskopiya və laboratoriya texnologiyaları istehsalında dünya lideridir. Şirkətin mikroskopları həm elmi tədqiqat, həm təhsil, həm də sənaye sahələrində geniş istifadə olunur.
Görüş nəticəsində UFAZ-la “Zeiss Microscopy” arasında elmi əməkdaşlığın gücləndirilməsi, tədris və elmi tədqiqatlarda birgə imkanların genişləndirilməsinə dair razılıq əldə edilib.

UFAZ Management Held a Meeting with Officials from Zeiss Microscopy
On November 19, a meeting was held at the teaching laboratories building of the French-Azerbaijani University (UFAZ) between UFAZ management and officials from Zeiss Microscopy.
The meeting was attended by UFAZ Executive Director Assoc. Prof. Vazeh Asgarov, Guido Bauhammer, Regional Director of Zeiss Microscopy, Elmir Bashirov, Sales Manager of Zeiss AMK Azerbaijan branch, and the Deputy CEO of Medeks company.
During the meeting, the participants discussed potential future collaborations and the challenges facing the microscope industry. Special attention was given to the implementation of technological innovations, improving product quality, and developing strategies in line with industry standards.
After the formal meeting, the guests toured UFAZ’s high-tech teaching laboratories. Discussions focused on the laboratory environment, the condition and use of equipment, and ways to enhance the quality of laboratory tools.
At the end of the meeting, Zeiss Microscopy gifted two Primotech Zeiss microscopes to UFAZ. The new microscopes were installed in the Earth Sciences and Analytical Chemistry laboratories and will be used for teaching and research. These high-precision optical systems are specialized for the analysis of various materials and minerals.
Headquartered in Germany, Zeiss Microscopy is a world leader in optical, electron microscopy, and laboratory technologies. Its microscopes are widely used in scientific research, education, and industry.
As a result of the meeting, UFAZ and Zeiss Microscopy agreed to strengthen scientific collaboration and expand joint opportunities in teaching and research.