UFAZ-ın magistratura tələbələri Fransanın tədqiqat mərkəzlərində təcrübə keçirlər
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) magistratura pilləsi üzrə təhsil alan 21 ikinci kurs tələbəsi 2025-2026-cı tədris ilinin sonuncu semestri çərçivəsində 4-6 aylıq istehsalat təcrübəsi keçmək üçün Fransaya yollanıblar. Tədris proqramının ayrılmaz hissəsi olan bu prosesdə gənclər Fransanın Strasburq, Renn, Nant və Paris kimi mühüm şəhərlərində yerləşən qabaqcıl laboratoriya və tədqiqat mərkəzlərində praktik fəaliyyətə cəlb olunublar.
Hazırda gənclər dünya miqyasında tanınan Strasburq Universiteti (UNISTRA), Fransa Milli Elmi Tədqiqatlar Mərkəzi (CNRS) və Fransanın Alternativ Enerji və Nüvə Enerjisi Komissiyasına (CEA) bağlı olan nüfuzlu mərkəzlərdə fəaliyyət göstərirlər. Təcrübə keçilən müəssisələr arasında CEA Paris-Saclay (NIMBE/LIONS), INSERM Strasbourg, Hubert Curien Multidisiplinar İnstitutu (IPHC), İnteqrasiya olunmuş Materiallar, Sistemlər və Nanotexnologiyalar İnstitutu (ICPEES), Reaksiya və Proses Mühəndisliyi Laboratoriyası (LRGP), Charles Sadron İnstitutu (ICS), Yer Elmləri İnstitutu (ITES), Mühəndislik, İnformatika və Təsvir Elmləri Laboratoriyası (ICUBE) və LITIS kimi yüksək texnologiyalı elmi bazalar yer alır.
Təcrübə müddətində “Fiziki kimya/Kimya mühəndisliyi”, “Geofizika mühəndisliyi” və “Data elmi və süni intellekt” ixtisasları üzrə təhsil alan magistrantlar Avropanın müasir təcrübə bazalarından yararlanmaq imkanı əldə ediblər. Onlar öz magistr dissertasiyaları üzərində birbaşa sahə mütəxəssisləri, həmçinin fransız professor və alimlərin rəhbərliyi altında çalışaraq beynəlxalq tədqiqat metodologiyalarını dərindən mənimsəyirlər.
Qeyd edək ki, ezam olunan tələbələrin sosial rifahını və elmi fəaliyyətini dəstəkləmək məqsədilə təcrübə müddəti ərzində onlara aylıq təqaüd veriləcəkdir.

UFAZ Master’s Students Intern at Research Centers in France
21 second-year Master’s students from the Azerbaijani-French University (UFAZ) have traveled to France to undergo a 4-to-6-month internship as part of the final semester of the 2025-2026 academic year. As an integral part of the curriculum, these young researchers are engaged in practical activities at leading laboratories and research centers located in key French cities, including Strasbourg, Rennes, Nantes, and Paris.
Currently, the students are operating within prestigious centers affiliated with the world-renowned University of Strasbourg (UNISTRA), the French National Centre for Scientific Research (CNRS), and the French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA). The host institutions include high-tech scientific hubs such as CEA Paris-Saclay (NIMBE/LIONS), INSERM Strasbourg, the Hubert Curien Multidisciplinary Institute (IPHC), the Institute of Chemistry and Processes for Energy, Environment and Health (ICPEES), the Laboratory of Reactions and Process Engineering (LRGP), the Charles Sadron Institute (ICS), the Strasbourg Institute of Earth Sciences (ITES), the Engineering, Computer Science and Imaging Laboratory (ICUBE), and LITIS.
During the internship, students specializing in Physical Chemistry/Chemical Engineering, Geosciences, and Data Science and Artificial Intelligence have the opportunity to utilize Europe’s modern experimental facilities. They are working on their Master’s theses under the direct supervision of industry experts, as well as French professors and scientists, gaining a deep understanding of international research methodologies.
To support the social well-being and scientific activities of the deployed students, a monthly stipend will be provided throughout the duration of the internship.