UFAZ tələbəsi MİT-i bitirən ilk azərbaycanlı qadın oldu
UFAZ-ın Kimya Mühəndisliyi üzrə bakalavr proqramının məzunu Ləman Cəlilova Massaçusets Texnologiya İnstitutuna (MIT) tam təqaüdlə qəbul və məzun olan ilk azərbaycanlı qadın oldu. Ləman bakalavr səviyyəsində təhsili zamanı müxtəlif hakatonlarda və startaplarda uğurlar qazanmışdı. O, həmçinin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi 7 çərçivəsində Azərbaycanı Təmiz və Əlçatan Enerji üzrə səfir kimi Dubayda keçirilən COP28-də və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Nyu-Yorkdakı baş qərargahında baş tutan Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) sammitində təmsil etmişdi. 2022-ci ildən etibarən isə "Goal+" startapına rəhbərlik edir.
Qeyd edək ki, MİT 2024-cü ildə ardıcıl olaraq 13-cü dəfə QS Dünya Reytinqində dünyanın ən yaxşı universiteti seçilib.

UFAZ student became the first female graduate of MIT
Laman Jalilova, UFAZ’s bachelor alumnis in Chemical Engineering program, became the first Azerbaijani female to get accepted to and graduate from the Massachusetts Institute of Technology (MIT) with a full degree. During her bachelor studies she achieved success in various hackathons and startup competitions, and, as a Clean and Affordable Energy Ambassador for Sustainable Development Goal 7, represented Azerbaijan at international events such as COP28 in Dubai and the SDG Summit at the United Nations Headquarters in New York. She has been actively involved in leading the "Goal+" startup since 2022.
İt should be mentioned that, MIT has again been named the world’s top university by the QS World University Rankings. This is the 13th year in a row MIT has received this distinction.