UFAZ-ın Tələbəsi Zəngilanda Keçirilən Təlim Düşərgəsində İştirak Etdi
Aqrar İnnovasiyalar Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Zəngilan rayonunun Ağalı kəndində təlim düşərgəsi keçirildi. “Dəqiq kənd təsərrüfatında süni intellektin tətbiqi” layihəsi çərçivəsində reallaşan tədbirin məqsədi aqrar sahədə yeni texnologiya və innovativ həllərin tətbiqini təşviq etmək idi.
Ali təhsil müəssisələrindən nümayəndələrin də iştirak etdiyi tədbirdə Azərbaycan-Fransız Universitetini bakalavr səviyyəsi, Kompüter Elmləri üzrə 2-ci kurs tələbəsi Fəridə Orucova təmsil etdi. O, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində kənd təsərrüfatında ağıllı texnologiyaların, dronların və süni intellektin istifadəsinin araşdırılmasında iştirak etdi.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılar dəqiq kənd təsərrüfatı sahəsində praktiki bacarıqlarını artırmaq, həmçinin yerli mütəxəssislərlə təcrübə mübadiləsi aparmaq imkanı əldə etdilər. Təlim düşərgəsinin daha bir əlamətdar hadisəsi tələbələr üçün Zəngilan rayonunda yerləşən bir sıra özəl təsərrüfatlara infoturun təşkil edilməsi oldu.
Tədbirin iştirakçılarının Qarabağda keçirilən ilk Aqrar Biznes Festivalına qatılmaq şansı da oldu. Gənc tələbə və tədqiqatçılar burada müxtəlif startap layihələri ilə tanış olub Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nümayəndələri ilə müzakirə apardılar. Fəridə Orucova da bu unikal fürsəti aqrar sahədə süni intellektin tətbiqi üzrə ideyalarını inkişaf etdirmək üçün dəyərləndirdi.

UFAZ Student Participated in Bootcamp Held in Zangilan
A Bootcamp was organized in the village of Aghali in the Zangilan region by the Agricultural Innovations Center. The event, held within the framework of the project “Application of Artificial Intelligence in Precision Agriculture,” aimed to promote the use of new technologies and innovative solutions in the agricultural sector.
Among the representatives from various higher education institutions, the French-Azerbaijani University (UFAZ) was proudly represented by Farida Orujova, a second-year undergraduate student majoring in Computer Science. She took part in exploring the use of smart technologies, drones, and artificial intelligence in agriculture in Azerbaijan’s liberated territories.
As part of the event, participants had the opportunity to enhance their practical skills in precision agriculture and exchange experiences with local experts. Another highlight of the Bootcamp was the organization of an info tour for students to several private farms in the Zangilan region.
Participants also had the chance to attend the Agribusiness Festival held in Karabakh. Young students and researchers got acquainted with various startup projects and held discussions with representatives from the Ministry of Agriculture. Farida Orujova used this unique opportunity to further develop her ideas on applying artificial intelligence in agriculture.