UFAZ-ın tələbələri Fibonacci Beynəlxalq Robot Olimpiadasında uğur qazanıblar
Martın 7-8-də Bakı İdman Sarayında keçirilən “Fibonacci Beynəlxalq Robot Olimpiadası – Sahibkarlıq Yarışları” milli seçim mərhələsində Azərbaycanın gənc texnologiya həvəskarları öz bacarıqlarını nümayiş etdiriblər. Yarışmada Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) və Fransız-Azərbaycan Universitetini (UFAZ) təmsil edən “Novum” komandası proqram təminatı və innovativ həllərə fokuslanan “SoftTech” kateqoriyasında iştirak edərək fəxri kürsüdə yer qazanıb.
Komandanın tərkibi UFAZ-ın “Kompüter elmləri” ixtisasında təhsil alan Teymur Ələsgərov və Famil Gülməmmədov, eləcə də ADNSU-nun tələbəsi Nicat Xancanlıdan ibarət olub. Bu birgə əməkdaşlıq müasir proqram təminatı və maşın öyrənməsi texnologiyalarının praktiki tətbiqi sahəsində tələbələrin yüksək hazırlıq səviyyəsini nümayiş etdirib.
İtaliya mərkəzli “Fibonacci Beynəlxalq Olimpiadaları” şəbəkəsinin bir hissəsi olan bu mötəbər yarışmada komanda üzvləri qarşısında mürəkkəb tələblər qoyulub. “Novum” heyəti hazırladıqları layihəni ilk mərhələdə peşəkar münsiflər heyətinə, final mərhələsində isə potensial investor və sponsorlara təqdim edərək onun həm texniki üstünlüklərini, həm də biznes potensialını əsaslandırmağı bacarıb.
UFAZ tələbələri olan Teymur Ələsgərov layihənin bütün proqram strukturuna cavabdeh olan “full-stack developer”, Famil Gülməmmədov isə süni intellekt və data analizi istiqamətinə rəhbərlik edən maşın öyrənməsi mühəndisi kimi çıxış edərək komandanın texniki gücünü təmin edib.
Milli seçim turunda qazanılan bu uğur “Novum” komandasına aprel ayında Türkiyənin Antalya şəhərində keçiriləcək Avrasiya çempionatında Azərbaycanı təmsil etmək hüququ qazandırıb. Regional mərhələdə uğurlu çıxış edəcəyi təqdirdə komanda noyabr ayında Romada baş tutacaq dünya finalına vəsiqə qazanmaq imkanına sahib olacaq.

UFAZ Students Achieved Success at the Fibonacci International Robot Olympiad
On March 7-8, young technology enthusiasts demonstrated their skills at the national selection stage of the Fibonacci International Robot Olympiad – Entrepreneurship Challenges, held at the Baku Sports Palace. The “Novum” team, representing the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) and the French-Azerbaijani University (UFAZ), secured a podium finish in the SoftTech category, which focuses on software development and innovative solutions.
The team consisted of Teymur Alasgarov and Famil Gulmammadov, Computer Science students at UFAZ, and Nijat Khanjanli, a student from ASOIU. This collaboration showcased the students' high level of preparation in the practical application of modern software and machine learning technologies.
As part of the prestigious Italy-based Fibonacci International Olympiads (FIOs) network, the competition placed complex demands on the participants. The “Novum” team successfully presented their project to a professional jury in the initial stage, and later to potential investors and sponsors in the final phase, effectively demonstrating both its technical advantages and business potential.
UFAZ students Teymur Alasgarov, acting as the full-stack developer responsible for the overall software architecture, and Famil Gulmammadov, the machine learning engineer leading the AI and data analytics direction, ensured the team's technical excellence.
This success in the national qualifying round has earned the “Novum” team the right to represent Azerbaijan at the Eurasia Championship, to be held in Antalya, Turkey, this April. By succeeding in the regional round, the team will secure their spot in the World Final, which is set to be held in Rome in November 2026.