UFAZ-ın tələbə və məzunları BP-nin Yay Məktəbində iştirak ediblər
Avqustun 1-dən 29-dək BP-nin Yay Sahə Təlimi həyata keçirilib. Proqram mütəxəssis mühazirələri və Azərbaycanın ən mühüm geoloji quruluşa malik ərazilərinə təşkil olunan sahə səfərləri ilə yadda qalıb. 18 iştirakçıdan 13-nü Azərbaycan-Fransız Universitetinin tələbə və məzunları təşkil edib.
Bir ay davam edən intensiv proqram Qrand Valli Dövlət Universitetinin geoloqu, professor Con Veber və AMEA-nın Geologiya İnstitutunun alimi Elmira Əliyevanın rəhbərliyi ilə baş tutub. İştirakçılar “Struktur Geologiya” üzrə dərsləri aparan Con Veberdən geoloji strukturların müəyyənləşdirilməsi, ölçülməsi və rəqəmsal analizi sahəsində yeni bacarıqlar əldə ediblər. “Sedimentologiya və Stratiqrafiya” üzrə təlimləri keçirən Elmira Əliyeva isə gənclərə qaya laylarının təhlilində və onların formalaşmasına təsir edən proseslərin anlaşılmasında dəstək olub.
BP Xəzər Mərkəzində keçirilən dərslər və sahə işləri çərçivəsində tələbələr, eyni zamanda, 3D modelləşdirmə üzrə qazandıqları nəzəri bilikləri praktiki şəkildə tətbiq ediblər. Sahə səfərləri Yasamal dərəsi, Şəkər əsası dağları, Daşgil palçıq vulkanı, Kirməki dərəsi, AzLab laboratoriyası, Xəzər sahili, Altıağac, Pirəkəşkül, Şorabad və Hacıqabul ərazilərində həyata keçirilib.
Proqramın sonunda bütün iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub.
İnanırıq ki, tələbə və məzunlarımız bu proqram sayəsində həm nəzəri, həm də praktiki sahədə dərin biliklər qazanıblar. Əminik ki, əldə etdikləri bu təcrübəni akademik və peşəkar fəaliyyətlərində uğurla tətbiq edəcəklər.

UFAZ Students and Alumni Participated in BP’s Summer School
From August 1 to 29, BP’s Summer Field Course took place, featuring expert-led lectures and field trips to some of Azerbaijan’s most significant geological sites. Out of 18 participants, 13 were students and alumni of the French-Azerbaijani University (UFAZ).
The intensive month-long program was conducted under the guidance of Professor John Weber, a geologist from Grand Valley State University, and Dr. Elmira Aliyeva, a scientist at the Institute of Geology and Geophysics of ANAS. Participants taking the Structural Geology course with Professor Weber gained new skills in identifying, measuring, and digitally analyzing geological structures. Dr. Aliyeva, leading the Sedimentology and Stratigraphy sessions, helped students better interpret rock layers and understand the processes shaping their formation.
In addition to lectures at BP’s Xazar Centre, students applied their theoretical knowledge in practice, including 3D modeling exercises. Field trips covered Yasamal Valley, the Candy Cane Mountains, Dashgil Mud Volcano, Kirmaki Valley, AzLab Laboratory, the Caspian Coast, Altiagach, Perekeshkul, Shorabad, and Hajikabul.
At the end of the program, all participants received certificates of completion.
We believe that through this program, our students and alumni gained deep theoretical and practical knowledge. We are confident that they will successfully apply this experience in both their academic and professional endeavors.