UFAZ-ın tələbələri İsveçdə geofizika üzrə çöl düşərgəsində iştirak ediblər
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) tələbələri İsveçin Trollhettan şəhərində keçirilən çöl düşərgəsində uğurla iştirak ediblər. “Neft və qaz mühəndisliyi” ixtisasında təhsil alan Mədinə Cəfərzadə və “Geologiya və geofizika mühəndisliyi”ndə təhsil alan Kamilə Rəhimova proqrama Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) SEG Tələbə Cəmiyyətinin üzvləri arasından seçiliblər.
Düşərgə Uppsala Universitetinin SEG Tələbə Cəmiyyətinin təşkilatçılığı, SEG, SGI və FORMAS-ın dəstəyi ilə həyata keçirilib. Təcrübə müddətində müxtəlif ölkələrdən, o cümlədən İsveç, İtaliya, Əlcəzair, Mərakeş, Pakistan və ABŞ-dən olan gənc alimləri bir araya gəlmişdir. Proqram Jolanta Putnaitė, Myrto Papadopoulou, Samuel Zappalà və Emmanouil Konstantinidis tərəfindən idarə edilib.
İntensiv beş gün ərzində iştirakçılar Trollhettan yaxınlığındakı Göta çayı boyunca geniş geofiziki tədqiqatlar aparıblar. Bu ərazi sürüşmə izləri ilə məşhurdur. Komanda 10 Hz-lik vertikal geofonlar, simsiz seysmik qeydiyyat cihazları və çəkic mənbələrindən istifadə edərək ümumi uzunluğu 600-800 metr olan üç seysmik profil (P1-P3) həyata keçirib. Tədqiqat həmçinin ambient seysmik səs qeydləri ilə tamamlanıb.
Düşərgənin unikallığı P1 boyunca optik lif kabelindən istifadə edərək paylanmış akustik sensorlaşdırma (Distributed Acoustic Sensing, DAS) sınaqlarının aparılması olub. Bu üsul uzunmüddətli monitorinq üçün imkan yaradaraq ənənəvi geofonlarla müqayisə aparmağa şərait verib. Bundan əlavə, cazibə (gravimetrik) və maqnitik tədqiqatlar aparılıb və SGI tərəfindən təmin olunan geotexniki nümunələr nəticələrin kalibrlənməsi və şərhində istifadə olunub.
Dəqiqliyin təmin edilməsi üçün sahə işləri zamanı differensial GPS mövqeləşdirmə tətbiq edilib. Yeraltı şəraitdə mövsümi dəyişikliklərin izlənilməsi üçün təkrarlanan tədqiqatlar aparmaq planlaşdırılıb.
Düşərgə praktik sahə işlərini, məlumatların emalını və yekun təqdimatları birləşdirərək iştirakçılara qabaqcıl geofiziki metodlar üzrə dəyərli təcrübə qazandırıb. Proqramın sonunda bütün iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub.
Bu unikal beynəlxalq təcrübə UFAZ tələbələrinin təkcə elmi və peşəkar bacarıqlarını artırmaqla kifayətlənməyib, həm də onların qlobal geoloq-alimlər icmasına inteqrasiyasına töhfə verib.

UFAZ Students Participated in the Geophysics Field Camp in Sweden
Students of the French-Azerbaijani University (UFAZ) successfully participated in the field camp held in Trollhättan, Sweden. Madina Jafarzada, a student of Oil and Gas Engineering, and Kamila Rahimova, a student of Geosciences and Geophysics Engineering, were selected for the program from among the members of the SEG Student Chapter at the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU).
The field camp, organized by the Uppsala University SEG Student Chapter and supported by SEG, SGI, and FORMAS, brought together young geoscientists from various countries, including Sweden, Italy, Algeria, Morocco, Pakistan, and the USA. The program was led by Jolanta Putnaitė, Myrto Papadopoulou, Samuel Zappalà, and Emmanouil Konstantinidis.
Over the course of five intensive days, participants conducted extensive geophysical surveys along the Göta River near Trollhättan, an area known for its landslide scars. The team carried out three seismic profiles (P1-P3) totaling 600-800 meters, using 10-Hz vertical geophones, wireless recorders, and sledgehammer sources. The survey was complemented by ambient seismic noise recordings.
A unique feature of the camp was the use of a fiber-optic cable along P1 to test distributed acoustic sensing (DAS) for potential long-term monitoring, allowing comparisons with traditional geophones. Additionally, gravity and magnetic data were collected, and geotechnical core samples from SGI supported the calibration and interpretation of results.
To ensure accuracy, differential GPS positioning was applied throughout the fieldwork. Plans were also made for repeat surveys to track seasonal changes in the subsurface.
The camp combined practical fieldwork, data interpretation, and final presentations of findings, offering participants valuable experience in advanced geophysical methods. At the end of the program, all participants were awarded certificates of completion.
This unique international experience not only enhanced the scientific and professional skills of UFAZ students but also contributed to their integration into the global geoscience community.