UFAZ Tələbələri Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların 6-cı Beynəlxalq Elmi Konfranslarında 3-cü Yeri Qazandılar!
aliya sara 1
Bakı Ali Neft Məktəbinin təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr olunmuş Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların 6-cı Beynəlxalq Elmi Konfranslarında UFAZ tələbələri 3-cü yerdə qərarlaşdılar.
“Dayanıqlı Kimya və Kimya Mühəndisliyinə Doğru”, INFOTECH 2025 və “Neft Geologiyası və Mühəndisliyi” mövzularını əhatə edən tədbirdə Aliyə Kurmayeva və Sara Malik-Aslanova “Dayanıqlı Kimya və Kimya Mühəndisliyinə Doğru” bölməsində iştirak etdilər. UFAZ tələbələrinin “Biodizel istehsalı üçün yumurta qabığı tullantısından əldə edilmiş NaOH/CaO tərkibli dayanıqlı hibrid katalizatorun hazırlanması” layihəsi magistrant və doktorantların üstünlük təşkil etdiyi konfransda 65 tədqiqat işi arasında fərqlənməyi bacardı. Cəmi 12 layihənin mükafata layiq görüldüyü konfransda Aliyə Kurmayeva və Sara Malik-Aslanovanın tədqiqat işi böyük marağa səbəb oldu.
6 ildir, keçirilən konfransın məqsədi tələbə və gənc tədqiqatçıların elmi fəaliyyətini stimullaşdırmaq, fikir və təcrübə mübadiləsi üçün platforma yaratmaqdır. 300 müraciətin qəbul olunduğu konfransda yerli tədqiqatçılarla yanaşı, beynəlxalq nümayəndələr də iştirak etdilər. ABŞ, Böyük Britaniya, Portuqaliya, Finlandiya, Almaniya, Macarıstan, Böyük Britaniya, Portuqaliya, Finlandiya, Almaniya, Macarıstan, İtaliya, Polşa, Səudiyyə Ərəbistanı, Səudiyyə Ərəbistanı, Pakistan, Özbəkistan, Səudiyyə Ərəbistanı və Özbəkistan da daxil olmaqla 12 ölkədən ali təhsil müəssisələrinin təmsilçiləri öz layihələrini təqdim etdi.
Böyük iştirak göstəricisi ilə yadda qalan konsfansda UFAZ tələbələrinin xüsusilə fərqlənməsi əhəmiyyətli uğur hesab olunur. Bu baxımdan Aliyə Kurmayeva və Sara Malik-Aslanovanı təbrik edir, uğurlarının davamlı olmasını diləyirik!

UFAZ Students Won 3rd Place at the 6th International Student Research and Science Conferences!
UFAZ students have proudly achieved 3rd place in the “Towards Sustainable Chemistry and Chemical Engineering” section of the 6th International Student Research and Science Conferences, organized by Baku Higher Oil School (BHOS) and dedicated to the 102nd anniversary of National Leader Heydar Aliyev.
The conference covered three main themes on “Towards Sustainable Chemistry and Chemical Engineering”, INFOTECH 2025 and “Petroleum Geoscience and Engineering”. UFAZ students Aliya Kurmayeva and Sara Malik-Aslanova participated in the “Towards Sustainable Chemistry and Chemical Engineering” section with their research project titled “Development of a Sustainable Hybrid Catalyst NaOH/CaO Derived from Eggshell Waste for Biodiesel Production.” Their project stood out among 65 submissions in a conference where Master’s and PhD students made up the majority of participants. At the conference, where only 12 projects were awarded, the research work by Aliya Kurmayeva and Sara Malik-Aslanova attracted significant interest.
Now in its sixth year, the conference aims to stimulate scientific activity among students and young researchers while providing a valuable platform for the exchange of ideas and experiences. This year, 300 applications were accepted to the conference. Alongside local participants, representatives from 12 countries, including the USA, UK, Portugal, Finland, Germany, Hungary, Italy, Poland, Saudi Arabia, Pakistan and Uzbekistan, presented their research.
In a conference marked by strong international participation, the outstanding achievement of UFAZ students is especially commendable. We sincerely congratulate Aliya Kurmayeva and Sara Malik-Aslanova on this remarkable success and wish them continued achievements in their academic and scientific journey!