UFAZ-ın tələbələri “Smart Solutions for People” hakatonunda 3-cü yerə layiq görülüblər
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) tələbələrindən ibarət komanda İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) tərəfindən təşkil olunan “Smart Solutions for People” hakatonunda uğurla çıxış edərək 3-cü yerin qalibi olub.
Dekabrın 20-21-də Sumqayıt İnnovasiya Mərkəzində keçirilən iki günlük hakaton real problemlərə innovativ və texnoloji həll yolları gətirmək məqsədilə gəncləri bir araya toplayıb. Tədbir sürətli düşünmə, komanda işi və ideyaların qısa müddətdə işlək prototipə çevrilməsi üzərində qurulub.
UFAZ-ı təmsil edən “ZeroG” komandası UFAZ-da “Geologiya və geofizika mühəndisliyi” ixtisası üzrə 3-cü kurs tələbəsi Milana Kərimova, “Data elmi və süni intellekt” üzrə magistr tələbəsi Zaman Kazımov və UNEC tələbəsi Fəxrəddin Abbasovdan ibarət olub.
Komandanın layihəsi banklarla əməkdaşlıq yolu ilə karbon qazı (CO₂) emissiyalarının azaldılmasına yönəlib. Layihə daha ekoloji məsuliyyətli maliyyə qərarlarının təşviqini hədəfləyib. Münsiflər heyəti innovativ yanaşması və sosial təsir potensialına görə proyekti yüksək qiymətləndirib.
Bu nailiyyət UFAZ tələbələrinin innovasiya, texnologiya və davamlı inkişaf sahələrindəki fəallığını və potensialını bir daha nümayiş etdirir. Fərqlənən tələbələri təbrik edir, yeni yaradıcılıq uğurları arzu edirik.

UFAZ Students Won 3rd Place at the Smart Solutions for People Hackathon
Students from the French-Azerbaijani University (UFAZ) successfully participated in the Smart Solutions for People Hackathon organized by the Innovation and Digital Development Agency (IDDA), earning 3rd place.
The two-day hackathon, held on December 20-21 at the Sumgayit Innovation Center, brought together young people with the aim of developing innovative and technological solutions to real-world problems. The event focused on fast thinking, teamwork, and transforming ideas into functional prototypes within a short period of time.
The ZeroG team, representing UFAZ, consisted of Milana Karimova, a third-year student in Geosciences and Geophysical Engineering at UFAZ, Zaman Kazimov, a Master’s student in Data Science and Artificial Intelligence at UFAZ, and Fakhreddin Abbasov, a student at UNEC.
The team’s project aimed to reduce carbon dioxide (CO₂) emissions through collaboration with banks, promoting more environmentally responsible financial decisions. The project was highly appreciated by the jury for its innovative approach and strong social impact potential.