UFAZ-ın müəllimi Strasburqda tədqiqat səfərində olub
Yanvarın 3-19-da Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) Geofizika üzrə bakalavr proqramının koordinatoru Arzu Əliyeva Fransanın Strasburq şəhərində yerləşən Strasburq Yer və Ətraf Mühit İnstitutunun (Institut Terre et Environnement de Strasbourg) laboratoriyalarına elmi-tədqiqat səfəri edib.
O, səfər çərçivəsində qabaqcıl analitik metodlar vasitəsilə Azərbaycanın palçıq vulkanlarından toplanmış nümunələr üzərində tədqiqat aparıb. Araşdırma zamanı Arzu Əliyeva bor izotoplarının (B) tərkibini çoxkollektorlu induktiv cütləşmiş plazma kütlə spektrometriyası (MC-ICP-MS) üsulu ilə analiz edib. Bu analizlər palçıq vulkanları ilə əlaqəli mayelərin mənşəyini və geokimyəvi xüsusiyyətlərini müəyyənləşdirməyə, eləcə də püskürmə şəraitlərindəki fərqləri araşdırmağa imkan verib.
Tədqiqatın əsas məqsədi palçıq vulkanlarında baş verən prosesləri və onların dinamikasını daha dərindən anlamaqdır. Alınan nəticələr palçıq vulkanlarının fəaliyyət mexanizmləri, dərin geoloji proseslər və flüidlərin hərəkət yolları barədə elmi biliklərin genişləndirilməsinə töhfə verir.
Qeyd edək ki, Arzu Əliyeva Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) doktorantura təhsili alır. Strasburqdakı bu elmi səfər zamanı əldə olunan nəticələr onun doktorluq dissertasiyasının mühüm bir hissəsini təşkil edir.

From 3 to 19 January, Arzu Aliyeva, Bachelor Program Coordinator in Geophysics at the French-Azerbaijani University (UFAZ), conducted a research visit to the laboratories of the Institut Terre et Environnement de Strasbourg in Strasbourg, France.
During the visit, she carried out research on samples collected from mud volcanoes in Azerbaijan using advanced analytical methods. As part of the study, Arzu Aliyeva analyzed boron isotopes (B) using multi-collector inductively coupled plasma mass spectrometry (MC-ICP-MS). These analyses enabled the investigation of the origin and geochemical characteristics of fluids associated with mud volcanoes, as well as variations in eruption settings.
The main objective of the research was to gain a deeper understanding of the processes occurring in mud volcanoes and their dynamics. The results contribute to expanding scientific knowledge on mud volcano mechanisms, deep geological processes, and fluid migration pathways.
It is worth noting that Arzu Aliyeva is also a PhD student at the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU). The results obtained during this research visit in Strasbourg constitute an important part of her doctoral studies.