UFAZ-ın müəlliminin məqaləsi Q1 kateqoriyalı jurnalda dərc olunub
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) “Kimya mühəndisliyi” üzrə müəllimi və Strasburq Universiteti (UNISTRA) ilə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) arasındakı “Cotutelle” ikili doktorantura proqramının doktorantı Leyla Əliyeva növbəti beynəlxalq elmi uğura imza atıb. Onun həmmüəllifi olduğu “Kapilyar əsaslı mikrofluidik prosesdən istifadə etməklə sol-gel metodu ilə sintez olunmuş təmiz monofazalı hidroksiapatit nanohissəciklərinin xüsusi səth sahəsinin tənzimlənməsi” adlı tədqiqat işi “Elsevier” nəşriyyatının Q1 kateqoriyalı jurnallarından sayılan nüfuzlu “Powder Technology” nəşrində işıq üzü görüb.
Tədqiqatın əsasını müasir regenerativ təbabətin və implantologiyanın sütunlarından biri olan hidroksiapatit (HAp) nanohissəciklərinin innovativ metodlarla sintezi təşkil edir. İnsan sümüyünün mineral tərkibinə yaxın olan bu materialın bioloji aktivliyini artırmaq üçün onun xüsusi səth sahəsinin (SSA) dəqiq tənzimlənməsi nanomateriallar sahəsində əsas çətinliklərdən biri hesab olunur. Leyla Əliyeva və tədqiqat komandası bu problemin həlli üçün ənənəvi sintez üsullarından fərqli olaraq, kapilyar əsaslı mikrofluidik proseslə sol-gel metodunun effektivliyini artırıblar.
Məqalədə əksini tapan əsas yenilik ondan ibarətdir ki, mikrofluidik sistem sayəsində reaktivlərin qarışma sürəti və axın parametrləri mikrosəviyyədə idarə olunur. Bu yanaşma nanohissəciklərin həm yüksək təmizlikli monofazalı strukturunu qoruyub saxlamağa, həm də onların səth sahəsini ehtiyaca uyğun olaraq dəyişməyə imkan verir. Belə bir nailiyyət bədən daxilində sümük bərpası üçün nəzərdə tutulan skaffoldu və dərman daşıyıcı sistemlərin səmərəliliyini köklü şəkildə artırmaq potensialına malikdir.
Məqalənin tam mətni ilə aşağıdakı link vasitəsilə tanış ola bilərsiniz: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0032591026002482?via%3Dihub

Leyla Aliyeva, Chemical Engineering teacher at the French-Azerbaijani University (UFAZ) and a PhD student in the Cotutelle joint doctoral program between the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) and University of Strasbourg (UNISTRA), has achieved another international scientific success. Her co-authored research paper, titled “Tuning the specific surface area of pure monophasic hydroxyapatite nanoparticles synthesized by sol-gel method using a capillary-based microfluidic process,” has been published in the prestigious Powder Technology, a Q1-rated journal by Elsevier.
The research focuses on the synthesis of hydroxyapatite (HAp) nanoparticles using innovative methods, which serve as a cornerstone of modern regenerative medicine and implantology. Precisely tuning the specific surface area (SSA) of this material, which closely mimics the mineral composition of human bone, is considered one of the primary challenges in the field of nanomaterials. To address this, Leyla Aliyeva and her research team improved the efficiency of the sol-gel method by applying a capillary based microfluidic process, moving away from traditional synthesis techniques.
The key innovation presented in the article is the micro-level control of reagent mixing speeds and flow parameters through the microfluidic system. This approach allows for maintaining the high-purity monophasic structure of the nanoparticles while adjusting their surface area according to specific needs. Such an achievement holds the potential to fundamentally enhance the effectiveness of scaffolds and drug delivery systems designed for bone regeneration within the body.
The full text of the article is available via the following link: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0032591026002482?via%3Dihub