UFAZ-da psixi sağlamlıq sahəsində süni intellektin tətbiqinə dair elmi seminar keçiriləcək
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) məzunu və York Universitetinin (UoY) fəlsəfə doktoru (PhD) Dr. Yusif İbrahimovun təqdimatında “Süni intellekt əsaslı psixi sağlamlığın yenidən dəyərləndirilməsi: Formal nəzəriyyədən izah edilə bilən modelləşdirməyə” mövzusunda elmi seminar keçiriləcək.
Seminarda Dr. İbrahimov süni intellektin psixi sağlamlığın qiymətləndirilməsində məsuliyyətli və şəffaf şəkildə tətbiqi ilə bağlı araşdırma nəticələrini təqdim edəcək. Onun tədqiqatı süni intellektdə tez-tez rast gəlinən “qara qutu” problemini, yəni modelin hansı məntiq və amillər əsasında qərar verdiyini anlamağın çətinliyini araşdırır. Bu məqsədlə tədqiqatçı psixi sağlamlıq sahəsi üçün izah ediləbilən süni intellektin yeni nəzəri əsaslarını təklif edir. Bu yanaşma əsasında o, “MentalXAI” adlı innovativ model hazırlayıb. Model psixi sağlamlıqla bağlı məlumat bazasından istifadə edərək aydın, əsaslandırılmış və ixtisaslaşmış izahlar təqdim edir.
Seminar zamanı “MentalXAI” modelinin stres, depresiya və intihar meyilliliyini daha dəqiq və izah ediləbilən şəkildə müəyyən etdiyi, həmçinin psixolinqvistik biliklərlə uyğun nəticələr verdiyi nümayiş etdiriləcək.
Dr. İbrahimov UFAZ-dan məzun olduqdan sonra York Universitetində “Psixi sağlamlıqda izah ediləbilən süni intellekt” mövzusunda doktorantura təhsili alıb və bu müddətdə riyaziyyat və kompüter elmləri fənləri üzrə asistent kimi fəaliyyət göstərib. Onun tədqiqat işi nüfuzlu “AAAI Conference Workshop on Health Intelligence” konfransında təqdim olunub.
Bundan əlavə, Dr. İbrahimov “Yorkshire Innovation in Science and Engineering Conference” (YISEC) tədbirinin təşkilində magistratura və doktorantura üzrə tələbə nümayəndəsi kimi aktiv iştirak edib. O, “York Tədris və Öyrənmə Mükafatı” (YLTA) proqramını uğurla tamamlayaraq “Advance HE” tərəfindən tədris üzrə assosiasiya üzvü kimi rəsmi akkreditasiyaya layiq görülüb.

5 months, 3 weeks ago
A research seminar titled “Rethinking AI-Driven Mental Health: From the Formal Definition to Explainability-First Modelling” will be presented by Dr. Yusif Ibrahimov, a UFAZ graduate and PhD holder from the University of York (UoY).
In this seminar, Dr. Ibrahimov will share his research findings on the responsible and transparent use of Artificial Intelligence in mental health assessment. His work focuses on one of the key challenges in AI – the “black-box” problem, which refers to the difficulty of understanding how AI models make their decisions. To address this, he proposes a new theoretical framework for explainable AI tailored to mental health applications. Based on this framework, he developed MentalXAI, an innovative model that uses mental health knowledge bases to produce clear, well-grounded, and domain-specific explanations.
During the seminar, participants will see how MentalXAI achieves more accurate and interpretable detection of stress, depression, and suicide ideation, while providing results that align with psycholinguistic and psychological knowledge.
After graduating from UFAZ, Dr. Ibrahimov pursued his PhD studies at the University of York, focusing on Explainable AI in Mental Health, and worked as a Teaching Assistant for Mathematics and Computer Science modules. His research was presented at the prestigious AAAI Conference Workshop on Health Intelligence.
In addition, Dr. Ibrahimov actively contributed to the organization of the Yorkshire Innovation in Science and Engineering Conference (YISEC), serving as the Postgraduate Student Chair. He also successfully completed the York Learning and Teaching Award (YLTA) program and was officially accredited as an Associate Fellow by Advance HE.