UFAZ əməkdaşlarının tədqiqat layihələri 2026-cı il qrant müsabiqəsinin qalibi olub
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) və Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) birgə elan etdiyi 2026-cı il Tədqiqat Layihələri Qrant Müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb. UFAZ Tədqiqat Şurasının üzvləri və beynəlxalq ekspertlər tərəfindən aparılan elmi qiymətləndirmə nəticəsində maliyyələşdirilməsi tövsiyə olunan 10 tədqiqat layihəsi seçilib. Layihələrin həyata keçirilməsi üçün ümumilikdə 109 183 AZN məbləğində qrant ayrılıb.
Müsabiqənin qalibləri arasında UFAZ-ın dörd əməkdaşı da yer alıb. Geofizika proqramının koordinatoru Arzu Əliyeva, kimya laboratoriyasının assistenti Zümrüd Yunusova, fizika üzrə koordinator və müəllim Gülyaz Nəcəfova, həmçinin kompüter elmləri müəllimi Yusif İbrahimov təqdim etdikləri tədqiqat layihələri ilə qrant qazanıblar. Onların layihələri geologiya və geofizika, bərpa olunan enerji materialları, ağıllı nanomateriallar və süni intellekt sahələrində innovativ elmi araşdırmaları əhatə edir.
Bu müsabiqə UFAZ və ADNSU-da elmi tədqiqat fəaliyyətinin inkişafına yeni təkan verməklə yanaşı, fənlərarası əməkdaşlığın genişləndirilməsi, beynəlxalq elmi tərəfdaşlıqların gücləndirilməsi və gənc tədqiqatçıların dəstəklənməsini hədəfləyir. Eyni zamanda, layihələrin bir qismi UFAZ konsorsiumuna daxil olan Fransa universitetlərində doktorantura proqramları çərçivəsində formalaşmış elmi əməkdaşlıqların daha da möhkəmləndirilməsinə töhfə verəcək.
Qrant müsabiqəsində uğur qazanan bütün layihə rəhbərlərini təbrik edir, onlara elmi fəaliyyətlərində yeni nailiyyətlər arzulayırıq.

2 days, 17 hours ago
The results of the Research Project Call 2026, jointly launched by the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) and the French-Azerbaijani University (UFAZ), have been announced. Following a scientific evaluation conducted by the members of the UFAZ Research Council and international experts, 10 research projects were selected for funding. A total of AZN 109,183 has been allocated for the implementation of these projects.
Among the successful applicants are four members of the UFAZ academic staff. Arzu Aliyeva, Geophysics Programme Coordinator, Zumrud Yunusova, Chemistry Laboratory Assistant, Gulyaz Najafova, Physics Coordinator and Teacher, and Yusif Ibrahimov, Computer Science Teacher, have been awarded research grants for their proposed projects. Their research covers innovative topics in the fields of geology and geophysics, renewable energy materials, smart nanomaterials, and artificial intelligence.
This research call aims to foster the development of research activities at UFAZ and ASOIU, while promoting interdisciplinary collaboration, strengthening international research partnerships, and supporting young researchers. In addition, several of the selected projects will further reinforce scientific collaborations established through doctoral programmes within the French universities of the UFAZ consortium.
We congratulate all the successful project leaders and wish them continued success in their research activities.