Kimya elmləri doktoru, dosent Dünya Babanlı Fransada ezamiyyətdə olub
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) kimya müəllimi, k.e.d., dosent Dünya Babanlı Fransada elmi ezamiyyətdə olub. Noyabrın 22-dən dekabrın 8-dək davam edən səfər Fransa səfirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilib.
Səfərin əsas məqsədi Fransanın Strasburq Universiteti (UNİSTRA) və Milli Elmi-tədqiqat mərkəzi (CNRS) ilə UFAZ arasındakı elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, eləcə də gələcək birgə tədqiqatların planlaşdırılması olmuşdur. Elmi ezamiyyət zamanı o, Strasburq Universitetinin laboratoriyasında dərslər keçib, eyni zamanda Professor Filip Turekin rəhbərliyi ilə CNRS-in Materiallar Fizikası və Kimyası İnstitutunda (İPCMS), həmçinin Molekulyar Maddələrin Optik və Maqnit Xassələri (POMAM) elmi-tədqiqat mərkəzi, orada hazırda aparılan tədqiqat işləri ilə, eləcə də mövcud olan avadanlıqlarla yaxından tanış olub.
Qeyd edək ki, Dünya Babanlı İPCMS-in və UFAZ-ın birgə doktorantı olan Fuad Səfərovun Azərbaycandan olan elmi rəhbəridir. Səfər zamanı D.Babanlı İPCMS-in “Nanomiqyasda maqnetik materiallar” laboratoriyasının elmi tədqiqatçısı Dr.Bohdan Kundys ilə görüşlər keçirərək birgə doktorantları olan Fuad Səfərovun eksperimental tədqiqatlarını və həmin tədqiqatlar çərçivəsində gələcək əməkdaşlığı müzakirə edib.

The chemistry lecturer at the Azerbaijan-French University (UFAZ), Ph.D., Associate Professor Dunya Babanli, had a scientific visit to France. The trip was organized with the support of the French Embassy.
The main purpose of the visit was to enhance scientific collaboration between UFAZ, the University of Strasbourg (UNISTRA), and the National Center for Scientific Research (CNRS), as well as to plan future joint research endeavors. During the scientific visit, she participated at UNISTRA laboratory lessons, also conducted research under the guidance of Professor Filip Turekin at the Institute of Physics and Chemistry of Materials (IPCMS) of CNRS and also at the Center for Optical and Magnetic Properties of Molecular Materials (POMAM). She gained valuable insights into the ongoing research activities and familiarized herself with the existing facilities.
It is noteworthy that Fuad Sefarov, a joint doctoral student of Dunya Babanli and IPCMS, is from Azerbaijan. Throughout the visit, D. Babanli held meetings with Dr. Bohdan Kundys, a research scientist in the "Magnetic Materials in Nanotechnology" laboratory at IPCMS, discussing the experimental research of their joint doctoral student Fuad Sefarov and exploring possibilities for future collaboration within the framework of these research activities.