UFAZ-ın tələbəsi Çində süni intellekt üzrə yay tədqiqat proqramını uğurla başa vurub
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) “Kompüter elmləri” ixtisasının 2-ci kurs tələbəsi İlahə Alqayeva Çinin Şanxay şəhərində keçirilən “Dayanıqlı İnkişafda Riyaziyyat və Süni İntellektin Rolu” beynəlxalq yay tədqiqat proqramında iştirak edib.
Bir ay davam edən əyani proqram “Fei Shu (Şanxay) Technology Co., Ltd.” və Riyaziyyat Elmləri üzrə Tədqiqat İnstitutu (The Fields Institute for Research in Mathematical Sciences) tərəfindən təşkil olunub. Proqram çərçivəsində müxtəlif ölkələrdən olan tələbələr riyaziyyat və süni intellekt sahəsində dayanıqlı inkişaf mövzularına həsr olunmuş tədqiqat layihələri üzərində çalışıblar.
İlahə Alqayeva proqram müddətində süni intellekt üzrə təcrübəçi tədqiqatçı kimi fəaliyyət göstərib. O, “Python” proqramlaşdırma dilindən istifadə etməklə sadələşdirilmiş simulyasiya hazırlayıb və layihəsini proqramın mentorları və iştirakçıları qarşısında təqdim edib. Təqdimat zamanı əldə etdiyi peşəkar rəy və tövsiyələr onun həm texniki biliklərinin, həm də tədqiqat və təqdimat bacarıqlarının inkişafına mühüm töhfə verib.
Akademik fəaliyyətlə yanaşı, proqram iştirakçıları müxtəlif ölkələrdən olan tələbələrlə əməkdaşlıq etmək, təcrübə mübadiləsi aparmaq və yeni peşəkar əlaqələr qurmaq imkanı əldə ediblər. İlahə Ağayeva həmçinin Çinin mədəniyyəti, tarixi, dili və innovasiya ekosistemi ilə yaxından tanış olub.
İlahə Alqayeva bu uğuru münasibətilə təbrik edir, ona gələcək təhsil və elmi fəaliyyətində yeni nailiyyətlər arzulayırıq.

742649389_1699269131733618_9011999988494195415_n ilaha 2
Ilaha Algayeva, a second-year Computer Science student at the French-Azerbaijani University (UFAZ), has successfully completed the international summer research programme Mathematics and AI in Sustainable Development held in Shanghai, China.
The one-month on-site programme was jointly organized by Fei Shu (Shanghai) Technology Co., Ltd. and The Fields Institute for Research in Mathematical Sciences. Throughout the programme, students from different countries worked on research projects exploring the applications of mathematics and artificial intelligence in sustainable development.
During the programme, Ilaha joined as an AI Research Intern. She developed a simplified simulation using Python and presented her project to the programme's mentors and fellow participants. The constructive feedback she received helped strengthen both her technical expertise and her research and presentation skills.
In addition to the academic component, the programme offered participants the opportunity to collaborate with students from diverse backgrounds, exchange knowledge, and build valuable professional connections. During her stay in Shanghai, Ilaha also had the chance to explore China's culture, history, language, and innovation ecosystem.
We congratulate Ilaha Algayeva on this achievement and wish her continued success in her academic and research endeavors.