UFAZ tələbələri “Green Hackathon”da birinci yeri tutaraq, 5000 AZN mükafat qazanıblar
UFAZ tələbələri “Green Hackathon”da birinci yeri tutaraq, 5000 AZN mükafat qazanıblar. İştirakçılar SABAH inkubasiya proqramının hakatonu üçün Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə uyğun layihələr hazırlayıblar. UFAZ tələbələri Elgün Həsənov və Emin Xəlifəyevin, həmçinin ADA Universitetinin iki tələbəsinin birgə təsis etdiyi “Ecoffin by Codage" komandası hakatonun qalibi olub. “Ecoffin” adlı qalib layihə raketlərin kosmosa buraxılması nəticəsində meydana gələn karbon emissiyalarını azaltmaq üçün ekoloji cəhətdən təmiz parafin yaradılmasını təklif edir.
Layihə raketlərin havaya buraxılması prosesini təbiətə daha az zərərli bir hala gətirməyi və bununla da davamlı inkişaf məqsədlərinə töhfə verməyi hədəfləyir. onların həlli raketçiliyi həm miqyaslı, həm də davamlı etməyi hədəfləyir. “Ecoffin” kosmik araşdırmalarda daha təmiz bir gələcəyi dəstəkləyir.
Qeyd edək ki, hər dəfə səmaya raket buraxılanda 300 ton karbon dioksid ixrac olunur və hər il təqribən 200 belə uçuş baş tutur. Növbəti on illik ərzində isə 2500 raketin kosmosa buraxılması gözlənilir.

UFAZ Students triumph at Green Hackathon with a 5000 AZN Prize
UFAZ Students triumph at Green Hackathon with a 5000 AZN Prize. Participants developed projects aligned with Sustainable Development Goals for the SABAH incubation program's hackathon. The victorious team, “Ecoffin by Codage," featured UFAZ's own Elgun Hasanov and Emin Khalifayev, alongside two peers from ADA University. Their innovative project proposes the creation of Ecoffin, an eco-friendly paraffin designed to reduce carbon emissions from rocket launches.
With 300 tonnes of CO2 emitted per launch and around 200 launches annually, their solution aims to make rocketry both scalable and sustainable, planning ahead for the 2500 launches expected over the next decade. Ecoffin supports a cleaner future in space exploration.