Mayın 17-də UFAZ-da növbəti elmi seminar baş tutacaq
Mayın 17-də UFAZ-da növbəti elmi seminar baş tutacaq. Strasburq Universitetinin doktorantı Zaur Bayramov UFAZ-da "Qafqaz regionu və Şimali İranın Yer qabığının müasir deformasiyaları: yarı-avtomatikləşdirilmiş seysmik kataloqdan və InSAR zaman seriyalarından müşahidələr" adlı seminar keçirəcək. Onun tədqiqatı, seysmoloji məlumatların, süni intellekt texnikalarının və peyk radar interfereometrik məlumatlarının inteqrasiyası vasitəsilə bütöv Qafqaz regionu və Şimali İran arasındakı tektonik strukturların cari deformasiya dinamikası və qarşılıqlı təsirlərini aydınlaşdırmağı hədəfləyir. Seminar regional geoloji proseslərə dair dərin baxışlar təqdim edəcək.
Kembric Universitetinin Coğrafiya Departamentinin doktorantı Einsliy Trehan seminar çərçivəsində "İdarəetmə üçün elmi səfərbər etmək: Azərbaycan və Gürcüstanda dissiplinlər-arası təbii fəlakət riskinin azaldılması" mövzusunda çıxış edəcək. Trehan hazırda transsərhəd fəlakət risklərinin idarə edilməsi üzrə tədqiqat aparır. Onun araşdırmaları tarixi, siyasi və coğrafi amillərin Azərbaycan və Gürcüstan arasında sərhədüstü fəlakət risklərinin idarə edilməsi şəbəkələrinin institusional əlaqələrə necə təsir etdiyinə dairdir. Qeyd edək ki, tədbir saat 16:30-da UFAZ konfrans zalında baş tutacaqdır.

Research seminar will be held
Zaur Bayramov, a PhD candidate at the School and Observatory of Earth Sciences, University of Strasbourg will host a seminar at UFAZ titled "Present-day Crustal Deformation of the Caucasus and Northern Iran: Observations from Semi-Automatic Seismic Catalog and InSAR Time Series." His research aims to elucidate the current deformation dynamics and interactions among tectonic structures across the entire Caucasus region and northern Iran. This is achieved through the integration of seismological data, artificial intelligence techniques, and satellite radar interferometric data. The seminar will provide insightful perspectives into regional tectonic processes.
Ainsley Trahan, a PhD candidate in the Department of Geography at the University of Cambridge, will host a seminar titled "Mobilizing Science for Policy: Interdisciplinary Disaster Risk Reduction across Azerbaijan and Georgia." Trahan is currently researching transboundary disaster risk management. Her research focuses on how historical, political, and geographical factors influence institutional connectivity in interdisciplinary cross-border disaster risk management networks between Azerbaijan and Georgia. It should be noted that the event will take place at 16:30 in the UFAZ conference hall.