1 həftə, 6 gün əvvəl
“Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2028-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində 2026–2027-ci tədris ili üzrə qəbul nəticələri açıqlanıb. Nəticələrə əsasən, 500 nəfər xaricdə təhsil almaq hüququ qazanıb. Onlardan 125 nəfəri bakalavriat, 353-ü magistratura, 22-si isə doktorantura səviyyəsində təhsil alacaq.
Seçilən namizədlər arasında Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) məzunları da var. Belə ki, Dövlət Proqramı çərçivəsində magistratura səviyyəsi üzrə təhsil almaq hüququ qazanan 353 nəfərdən 18-i, doktorantura səviyyəsi üzrə seçilən 22 nəfərdən isə 2-si UFAZ məzunudur.
UFAZ məzunları təhsillərini ABŞ-nin Con Hopkins Universiteti, Böyük Britaniyanın Oksford Universiteti, London İmperial Kolleci, London Universitet Kolleci (UCL), Edinburq Universiteti, Mançester Universiteti, Qlazqo Universiteti, Lids Universiteti, Vorvik Universiteti, Şeffild Universiteti və Milli Film və Televiziya Məktəbi kimi aparıcı ali təhsil müəssisələrində davam etdirəcəklər.
Məzunlar kimya, kimya mühəndisliyi, kompüter elmləri, süni intellekt və maşın öyrənməsi, data elmi, proqram təminatının hazırlanması, biomateriallar, mühəndislik geologiyası, geoenergetika, yer elmləri, nəzəri və hesablama kimyası, film, televiziya və oyun istehsalı kimi müxtəlif ixtisaslar üzrə təhsil alacaqlar.
UFAZ məzunlarını bu nailiyyət münasibətilə təbrik edir, akademik fəaliyyətlərinin növbəti dövründə onlara uğurlar arzulayırıq.

20 UFAZ Graduates to Study at World-Renowned Universities under the State Program
The results of admissions for the 2026/2027 academic year under the State Program on the Education of Azerbaijani Youth at Prestigious Higher Education Institutions Abroad for 2022/2028 have been announced. A total of 500 candidates have been awarded the opportunity to pursue higher education abroad, including 125 at the bachelor's level, 353 at the master's level, and 22 at the doctoral level.
Among the successful candidates are graduates of the French-Azerbaijani University (UFAZ). Of the 353 candidates selected for master's studies, 18 are UFAZ graduates, while 2 of the 22 candidates admitted to doctoral programs also graduated from UFAZ.
UFAZ graduates will continue their studies at some of the world's leading higher education institutions, including Johns Hopkins University in the United States, and in the United Kingdom at the University of Oxford, Imperial College London, University College London (UCL), The University of Edinburgh, The University of Manchester, The University of Glasgow, The University of Leeds, The University of Warwick, The University of Sheffield, and the National Film and Television School.
The graduates will pursue studies in a wide range of disciplines, including chemistry, chemical engineering, computer science, artificial intelligence and machine learning, data science, software engineering, biomaterials, engineering geology, geoenergy, Earth sciences, theoretical and computational chemistry, as well as film, television, and games production.
We congratulate the UFAZ graduates on this achievement and wish them success in the next stage of their academic pursuits.