“Cənub-Qərbi Xəzər hövzəsində pliosenin formalaşması dövründəki məsamə təzyiqi anomaliyaları: Cənub-Qərbi Xəzər hövzəsi” mövzusunda elmi seminar keçirilib
afaf
UFAZ-da Fidan Aslanzadə və Zümrüd Aslanovanın iştirakı ilə “Cənub-Qərbi Xəzər hövzəsində pliosenin formalaşması dövründəki məsamə təzyiqi anomaliyaları: Cənub-Qərbi Xəzər hövzəsi” mövzusunda elmi seminar keçirilib. Tədbirdə spikerlər rezervuar süxurların və anomal təzyiqin izlənilməsi üçün nəzərdə tutduqları metodika və öz layihələri barəsində məlumat veriblər. Onlar bildiriblər ki, təklif olunan metodikanı bir neçə neft yatağında tətbiq etmək niyyətindədirlər.
Fidan Aslanzadə UFAZ-da “Neft və Qaz Mühəndisliyi” üzrə bakalavr proqramının koordinatorudur. O, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində magistratura, Anqliya Ruskin Universitetindən (Böyük Britaniya) MBA proqramı üzrə təhsil alıb. Onun Rezervuar Mühəndisliyi, Petrofizika və Sedimentologiya sahələri üzrə 10 ildən çox təcrübəsi, həmçinin 3 ildən artıq pedaqoji təcrübəsi var. O, hazırda Strasburq Universitetində doktorantura təhsili alır və “Cənub-Qərbi Xəzər hövzəsində Məhsuldar Qat” mövzusu üzrə araşdırma aparır. Onun tədqiqat obyekti 3D rezervuar modeli, sedimentologiya, petrofizika və neft və qaz rezervuarlarının hasilatının optimallaşdırılması sahələrini əhatə edir.
Zümrüd Aslanova Xəzər Universitetində, Neft Mühəndisliyi üzrə magistratura təhsili alıb. O, hazırda "Neftin, Qazın Geotexnoloji Problemləri və Kimya” Elmi-Tədqiqat İnstitutunda tədqiqatçı kimi çalışır və doktorantura təhsili alır. Onun tədqiqatı geofiziki üsulları araşdıraraq hasilat parametrlərinin yaxşılaşdırılmasına yönəlib. Həmçinin, onun 2 illik pedaqoji təcrübəsi var və hazırda ADNSU-da müəllim kimi fəaliyyət göstərir.

A research seminar on “Pore Pressure Anomalies in the Pliocene Formation: A Case Study from the Western South"
A research seminar on “Pore Pressure Anomalies in the Pliocene Formation: A Case Study from the Western South” was held at UFAZ with the participation of Fidan Aslanzade and Zumrud Aslanova. During the event, the speakers provided information about the methodology and their projects designed for monitoring reservoir rocks and anomalous pressure. They stated that they intend to apply the proposed methodology to several oil fields.
Fidan Aslanzada is the coordinator of the ‘Oil & Gas Engineering’ bachelor’s program at UFAZ. She has a master’s degree in Petroleum Engineering from Azerbaijan State Oil and Industrial University and holds an MBA degree from Anglia Ruskin University (UK). She has more than 10 years of experience in Reservoir Engineering, Petrophysics, and Sedimentology, and over three years of teaching experience in related sciences. Today, she is pursuing a PhD at the University of Strasbourg on the Productive Series in the western South Caspian Basin. Her research interests are 3D reservoir models, sedimentology, petrophysics, and oil and gas reservoirs’ production optimization.
Zumrud Aslanova holds a master’s degree in Petroleum Engineering from Khazar University. She is pursuing a PhD and working as a researcher at the Scientific Research Institute “Geotechnological Problems of Oil, Gas and Chemistry.” Her research is concentrated on enhancing production parameters by investigating geophysical methods. She also has two years of teaching expertise and is presently instructing two courses at ASOIU.