UFAZ-ın məzununun növbəti elmi məqaləsi nüfuzlu Q1 indeksli jurnalda dərc olunub
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) “Geofizika mühəndisliyi” üzrə magistratura ixtisasının məzunu və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) SABAH Mərkəzində “Neft və qaz geologiyası” proqramının rəhbəri Rəşad Abbasovun həmmüəllifi olduğu növbəti elmi məqalə yüksək impakt faktorlu, Q1 reytinqli “Hydrogeology Journal” nəşrində işıq üzü görüb.
“Çoxsaylı qeyri-müəyyənlik mənbələri nəzərə alınmaqla dəniz suyunun intruziyasının modelləşdirilməsi: Küveyt şəhəri nümunəsində” adlı tədqiqat işində dəniz suyunun sahilboyu yeraltı sulara sızmasını proqnozlaşdıran modellərdə müxtəlif ehtimal olunan xəta payları təhlil edilir. Müəlliflər bu prosesə təsir edən ən kritik faktorları üzə çıxaran və qabaqcıl analiz üsulları sayəsində daha sürətli nəticə verən praktik bir metod təklif edirlər.
Bu tədqiqatın əsas yeniliyi sahilyanı ərazilərdə qurulan hidrogeoloji modellərdəki qeyri müəyyənlikləri birlikdə və sistemli şəkildə idarə etmə üsulu təqdim etməsidir. Tədqiqatçılar həssaslıq analizi metodlarından istifadə edərək yeraltı suların şoranlaşmasına təsir edən çoxsaylı amillər içərisindən ən vaciblərini seçə biliblər. Bu yanaşma ənənəvi modellərlə müqayisədə daha az vaxt və resurs tələb edir. O, nəticələri qərar verənlər üçün daha sadə, aydın və praktik şəkildə təqdim edir.
Küveyt şəhəri üzrə aparılan analizlər göstərir ki, dəniz suyunun yeraltı şirin su qatlarına sızması prosesi giriş parametrlərindəki kiçik dəyişikliklərə belə çox həssasdır. Bu isə o deməkdir ki, iqlim dəyişikliyi və suyun intensiv istifadəsi şəraitində sahil bölgələrində dayanıqlı su idarəçiliyi üçün qeyri-müəyyənlik mütləq nəzərə alınmalıdır. Məqalədə təqdim olunan yanaşma yeraltı su ehtiyatlarının keyfiyyətinin qorunması və şoranlaşmanın qarşısının alınması üçün strateji planlaşdırmada vacib elmi əsas rolunu oynayır. Keçid vasitəsilə məqalə ilə tanış ola bilərsiniz: https://link.springer.com/article/10.1007/s10040-026-03051-0

A new scientific article co-authored by Rashad Abbasov, a graduate of the Master’s program in Geosciences at the French-Azerbaijani University (UFAZ) and the head of the Oil and Gas Geology program at the SABAH Center of the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU), has been published in the high-impact, Q1-ranked journal Hydrogeology Journal.
The research paper, titled “Modeling Seawater Intrusion with Multiple Sources of Uncertainty: Application to Kuwait City,” analyzes various potential uncertainties in models that predict the intrusion of seawater into coastal groundwater. Using advanced analysis techniques, the authors propose a practical method that identifies the most critical factors influencing this process and provides faster results.
The primary innovation of this research is the presentation of a method to jointly and systematically manage uncertainties in hydrogeological models established for coastal areas. By utilizing sensitivity analysis methods, the researchers were able to select the most significant factors among numerous variables affecting groundwater salinization. Compared to traditional models, this approach requires less time and fewer resources. It presents the results in a simpler, clearer, and more practical manner for decision makers.
Analyses conducted for Kuwait City show that the process of seawater intrusion into fresh groundwater layers is highly sensitive even to small changes in input parameters. This means that under conditions of climate change and intensive water use, uncertainty must be strictly taken into account for sustainable water management in coastal regions. The approach presented in the article serves as an important scientific basis for strategic planning aimed at protecting the quality of groundwater resources and preventing salinization.
You can review the article via the following link: https://link.springer.com/article/10.1007/s10040-026-03051-0