“Moodrik Talks”un Növbəti Sessiyası Baş Tutdu
Məhsulun təkmilləşdirilməsi və biznes strategiyası sahəsində təcrübəli mütəxəssis, CİB Ekosisteminin Baş Məhsul Direktoru (CPO) Rəşad Nəzərlinin iştirakı ilə “MVP-dən Daha Artığı: Məhsulu İstifadəyə Yararlı Edən Nədir?” mövzusunda sessiya keçirildi. Tədbir məhsulun uğura çatması qarşısında duran çətinlikləri, bunları aradan qadırmaq üzrə strategiyaları aydınlaşdırmaq üçün tələbələri bir araya gətirdi.
Rəşad Nəzərli çıxışında startap dünyasında tez-tez səslənən bir suala toxundu: “MVP çox vaxt niyə uğursuz olur və uğur qazananlar nə ilə fərqlənir?” Nəzərli məhsul liderliyi və startapın sürətləndirilməsi sahəsindəki uzunmüddətli təcrübəsindən çıxış edərək vurğuladı ki, bir çox MVP-lərin uğursuzluğunun əsas səbəbi vaxt azlığıdır. Onun sözlərinə görə, məhsullar istifadəçiləri öz dəyərinə tez inandıra bilmədikdə uğursuz olur.
Rəşad Nəzərli uğur qazanan istifadəçilərin “lazım” və “vacib” hesab etdiyi MVP-lərə maraq göstərdiklərini bildirdi. O bunun reallaşması üçün məhsulun daşımalı olduğu əsas keyfiyyətləri qeyd etdi.
Rəşad Nəzərli təqdimatının ikinci hissəsində uzunmüddətli uğura nail olan məhsulların yaradılması üzrə 7 əsas prinsiplə auditoriyanı tanış etdi. Nəzərli öz fikirlərini daha aydın təqdim etmək məqsədilə 5 uğurlu MVP nümunəsini paylaşdı. Çıxışda həmçinin istifadəçi mərkəzli düşüncənin vacibliyini vurğulayan əhəmiyyətli sənaye sitatları səsləndirildi.

Another Session of Moodrik Talks Successfully Held at UFAZ
A new session of the Moodrik Talks series took place at UFAZ, featuring an engaging and insightful talk by Rashad Nazarli, Chief Product Officer (CPO) of the CIB Ecosystem, titled “Beyond the MVP: What Makes a Product Actually Work?” The event brought together students interested in product development and business strategy to explore the challenges that prevent a product from succeeding, and the strategies that can help overcome them.
In his talk, Rashad Nazarli addressed a frequently asked question in the world of startups: Why do MVPs so often fail, and what makes the successful ones stand out? Drawing from his extensive experience in product leadership and startup acceleration, Nazarli emphasized that one of the key reasons many MVPs fail is a lack of time. According to him, products fail when they are unable to quickly convince users of their value.
He noted that successful MVPs are those perceived by users as essential and urgent. To achieve that, a product must demonstrate several fundamental qualities that immediately address user pain points and clearly communicate their value.
In the second part of the session, Rashad Nazarli introduced the audience to seven core principles for creating products that can achieve long-term success beyond the MVP stage. To illustrate these principles more clearly, he also presented five case studies of successful MVPs from well-known companies. Throughout the presentation, several influential industry quotes were shared, emphasizing the importance of building meaningful, user-driven products.