“Xəzər hövzəsi keçid dövründə: Yer elmləri və ətraf mühit problemləri arasında körpü 2024” konfransı başa çatıb
“Xəzər hövzəsi keçid dövründə, yer elmləri və ətraf mühit problemləri arasında körpü 2024” konfransı başa çatdı. Konfrans 3-6 iyun tarixlərində UFAZ-da baş tutdu. Bp şirkətinin baş sponsorluğu ilə UFAZ, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, CASPISNET, EiGroup və ARPA İB tərəfindən birgə təşkil olunan bu konfransın məqsədi dəyişməkdə olan dünyada yer elmlərinə dair əsas çətinlikləri müzakirə etmək üçün zəngin bir platforma təklif etməkdir.
Xəzər hövzəsinə dair konfrans çərçivəsində enerji keçidi ilə bağlı çətinliklərə cavab olaraq yer elmlərində yeni yanaşmalar, metodologiyalar və məlumatlar təqdim edildi və müzakirə olundu. Konfransda Xəzər dənizi hövzəsinə dair mövzulara xüsusi diqqət yetiriləcək, keçid dövründə olan dünyanın problemləri, georesursların kəşfiyyatı və davamlılığı, geotəhlükələrin qiymətləndirilməsi və qarşısının alınması, həmçinin təbii və antropogen sistemlərin qlobal dəyişikliklərə davamlılığı kimi məsələlər araşdırılacaq.
Konfransda həm yerində, həm də virtual təqdimatlar yer aldı, məruzələr, şifahi təqdimatlar, abstraktların və posterlərin nümayişi keçirildi. Dörd günlük konfrans həmçinin dəyirmi masa müzakirələri, palçıq vulkanlarına sahə turları, qeyri-formal şam yeməyi müzakirələri və şəbəkələşmə fəaliyyətlərini də əhatə etdi. Bundan əlavə, COP29 çərçivəsində müzakirə olunacaq davamlılıq və iqlim dəyişikliklərinə dair mövzular da tədbirin diqqət mərkəzində idi. Qeyd edək ki, təqdimat üçün göndərilmiş 73 abstraktdan 42-si şifahi təqdimatlar üçün, 25-i isə poster nümayişləri üçün seçilmişdi.
Konfrans dörd əsas mövzunu əhatə etdi və spikerlərin təqdimatları da məhz bu mövzulara yönəlmişdi. Həmin mövzulara “Xəzər hövzəsinin georesurslarının tədqiqi və qorunması”, “Geotəhlükələrin qiymətləndirilməsi və qarşısının alınması”, “Keçid dövründə iqlim dəyişikliyi və davamlılıq” və “Yer elmləri sahəsindəki sərhədlər” daxildir. Konfransa Azərbaycanla yanaşı, Rusiya, Özbəkistan, Qazaxıstan, İran, Fransa, Birləşmiş Krallıq, Türkiyə, Norveç, İsveçrə, Cənubi Afrika, İtaliya. Finlandiya və İsraildən də iştirakçılar qatılımışdılar.
Konfransın əsas spikerləri Elm və Texnologiyada Avropa Əməkdaşlığı (COST) fəaliyyəti üzrə Türkiyə təmsilçisi və Dəniz Elmləri və Texnologiyası İnstitutunun professor Günay Çiftçi, Tel-Əviv Universitetinin professoru, həmçinin ADNSU-nun fəxri professor Lev Appelbaum, Milan Katolik Universitetinin professor assistenti Matteo Tarantino, Kosmik Geofiziki Okeanoqrafiya Laboratoriyasının (LEGOS) nümayəndəsi Jan Fransua Kreto, ABŞ-ın Ətraf Mühit Sistemləri Tədqiqat İnstitutunun (ESRİ) Beynəlxalq Tədqiqatlar üzrə direktoru Sohail Elabd, ADA Universitetinin İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunda tədqiqatçı Rodriqo Labardini və NASA Reaktiv Hərəkət Laboratoriyasının elmi tədqiqatçısı və Kaliforniya Texnologiya İnstitutunun professoru Sassan Saatçi oldu.

“Caspian Basin in Transition: Bridging Geosciences and Environmental Challenges 2024” Conference has concluded
The “Caspian Basin in Transition: Bridging Geosciences and Environmental Challenges 2024” conference has concluded. It took place from June 3 to 6 at UFAZ. The conference organized jointly by UFAZ, the Azerbaijan State University of Oil and Industry, CASPISNET, EiGroup, and ARPA IB, with BP as the main sponsor. It offers a rich platform for discussing the main challenges in geosciences in a changing world.
The conference on the Caspian Basin was aimed to present and discuss new approaches, methodologies, and data in geosciences in response to the challenges of energy transition. Special attention will be given to topics related to the Caspian Sea basin, including global issues during the transition period, exploration and sustainability of geo-resources, assessment and prevention of geo-hazards, and the resilience of natural and anthropogenic systems to global changes.
The conference, included both in-person and virtual presentations, features lectures, oral presentations, as well as the display of abstracts and posters. Out of 73 abstracts submitted for presentation, 42 were selected for oral presentations and 25 for poster displays. The four-day conference also included roundtable discussions, field trips to mud volcanoes, informal dinner discussions, and networking activities. Additionally, topics related to sustainability and climate change to be discussed within the framework of COP29 also addressed.
The conference covered four main themes, with speakers’ presentations focusing on these topics. The themes included “Exploring and Sustaining Georesources of the Caspian Basin,” “Geohazards Assessment and Prevention,” “Climate Change and Resilience in Transition Time,” and “Frontiers in Geosciences.” Participants from Azerbaijan, Russia, Uzbekistan, Kazakhstan, Iran, France, the United Kingdom, Turkey, Norway, Switzerland, South Africa, Italy, Finland, and Israel attended the conference.
The main speakers of the conference, included Professor Gunay Cifci, Turkey’s representative for COST activities in Science and Technology, and professor at the Institute of Marine Sciences and Technology at the Dokuz Eylul University; Professor Lev Appelbaum of Tel Aviv University and honorary professor at ASOIU; Matteo Tarantino, assistant professor at the Catholic University of Milan; Jean-François Cretaux, representative of the Laboratory of Space Geophysical and Oceanographic Studies (LEGOS); Sohail Elabd, Director of International Research at the US Environmental Systems Research Institute (ESRI); Rodrigo Labardini, researcher at the Development and Diplomacy Institute of ADA University; and Sassan Saatchi, scientific researcher at the NASA Jet Propulsion Laboratory and professor of the California Institute of Technology.