UFAZ Tələbə və Məzunlarının CH4NGE Startapı Almaniyada Təqdim Olundu
Azərbaycan-Fransız Universitetinin CH4NGE komandası 2025-ci ilin yanvarında “SpinLab” və “SABAH.HUB”ın birgə təşkil etdiyi, Bakı keçirilən “ClimateTech” inkubasiya proqramı çərçivəsində qalib adını qazanıb. Demo Günündə CH4NGE komandası layihələrini yüksək səviyyəli münsiflər heyətinə təqdim edərək “SpinLab”ın Almaniyanın Leypsiq şəhərində keçirilən Seçim Gününə vəsiqə qazanıb.
Yarışmanın növbəti mərhələsində komanda üzvləri olan Kamal Əhmədov, Suad Əfəndiyeva və Rəna Əliyeva startaplarını “SpinLab - The HHL Accelerator” proqramını Almaniyada təqdim ediblər. Beynəlxalq səviyyədə təqdim edilən CH4NGE layihəsi böyük marağa səbəb olub. Komanda üzvləri bu fürsət sayəsində “SpinLab” icması ilə əlaqə qurmaq, Leypsiqin startap ekosistemini araşdırmaq və öz “ClimateTech” həllərini qlobal səviyyədə inkişaf etdirmək imkanı əldə ediblər.
“SpinLab - HHL Accelerator” proqramı biznesini böyütmək istəyən təşəbbüskar və innovativ komandaların inkişafını dəstəkləyən bir startap inkişaf mərkəzidir. Məqsədi isə praktik şəkildə innovativ, müxtəlifliyə əsaslanan və dayanıqlı bir cəmiyyət ərsəyə gətirməkdir. Təsisçi komandalar intensiv kouçinq ilə yanaşı, yüksək səviyyəli mentorluq proqramından, eləcə də investorlar, aparıcı şirkətlər və digər təsisçilərlə geniş əlaqələr şəbəkəsindən faydalanırlar. Tədbir UFAZ tələbələri üçün də bu baxımdan olduqca verimli keçib.
Təqdimata hazırlıq müddətində CH4NGE komandası Dmitriy Kuramşin və Tamerlan İmanovun dəstəyi ilə əsas funksiyaların əksəriyyətini əhatə edən ilkin MVP versiyası da formalaşdırıb. Adrian Slowik, Kathrin Kronberger və Lukas Zechel məhsulun və təqdimatın təkmilləşdirilməsində tələbələrə mentorluq edib.
UFAZ tələbə və məzunlarından ibarət CH4NGE komandasını peşəkar fəaliyyətləri yolunda atılmış bu addım münasibətilə təbrik edir, uğurlarının davamını diləyirik!

CH4NGE Startup by UFAZ Students and Alumni Presented in Germany
In January 2025, the CH4NGE team from the French-Azerbaijani University (UFAZ) won the ClimateTech incubation program, which was jointly organized by SpinLab and SABAH.HUB in Baku. At the Demo Day, the CH4NGE team pitched their project to a high-level jury and secured an invitation to the Selection Day held in Leipzig, Germany, by SpinLab.
In the next stage of the competition, team members Kamal Ahmadov, Suad Afandiyeva, and Rana Aliyeva presented their startup at the SpinLab – The HHL Accelerator program in Germany. The CH4NGE project attracted significant international interest. Thanks to this opportunity, the team was able to connect with the SpinLab community, explore Leipzig’s startup ecosystem, and further develop their ClimateTech solution on a global scale.
SpinLab – The HHL Accelerator is a startup development center that supports entrepreneurial and innovative teams seeking to scale their businesses. Its mission is to help build an innovative, diverse, and sustainable society through a hands-on approach. Founding teams benefit from intensive coaching, mentoring program, and access to a broad network of investors, leading companies, and fellow entrepreneurs. The event was especially productive for the UFAZ students in this regard.
During the preparation phase, the CH4NGE team, with support from Dmitriy Kuramshin and Tamerlan Imanov, developed an initial MVP version covering most of the core functionalities. Adrian Slowik, Kathrin Kronberger, and Lukas Zechel mentored the students, helping them refine both the product and the pitch.
We congratulate the CH4NGE team, composed of UFAZ students and alumni, on this important milestone in their professional journey and wish them continued success!