UFAZ-da iqlim dəyişikliklərinə həsr olunmuş sərgi keçirildi
UFAZ-da iqlim dəyişikliklərinə həsr olunmuş sərgi keçirildi. UFAZ Ekologiya klubunun dəstəyilə baş tutan sərginin məqsədi iqlim dəyişikliklərinə qarşı təcili tədbirlərin vacibliyini vurğulamaq, həmçinin Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi COP29 konfransı ərəfəsində ölkəmizin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə sadiqliyini nümayiş etdirmək idi.
UFAZ-ın icraçı direktoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən Lətifə Nəsibova qonaqları salamladı və bildirdi ki, bu cür sərgilərin keçirilməsi ictimaiyyətin diqqətini ekoloji problemlərə yönəltmək baxımından müstəsna əhəmiyyət daşıyır. O, UFAZ-ın həmişə olduğu kimi COP 29 ərəfəsində də dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə həsr olunmuş tədbirlərə xüsusi yer verdiyini vurğuladı.
UFAZ-ın baş katibi Yelizaveta Bidanova da öz növbəsində qonaqları salamladı və sərginin təşkilini yüksək qiymətləndirdi. Ardınca, 1 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin direktoru Kəmalə Abdullayeva çıxış edərək, təşkilatçılara təşəkkürünü bildirdi. O, məktəblilərə uşaq yaşlarından etibarən təbiəti və ətraf mühiti qorumağın əhəmiyyətinin aşılanmalı olduğunu nəzərə çatdırdı. Sərgidə əsərləri nümayiş etdirilən 1 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin uşaqlarına sertifikatlar təqdim olundu. Sonda xatirə şəkli çəkdirildi və sərgiyə baxış keçirildi.
Qeyd edək ki, iqlim dəyişiklikləri mövzusunda müxtəlif rəsm əsərlərin nümayiş etdirildiyi sərginin keçirilməsində məqsəd ətraf mühitin mühafizəsi, iqlim dəyişiklikləri məsələlərini incəsənətin vizual gücü ilə birləşdirərək diqqəti həmin mövzulara yönəltməkdir.

Climate Change Art Exhibition was held at UFAZ
An art exhibition dedicated to climate change was held at UFAZ. The exhibition, supported by the UFAZ Ecology Club, aimed to highlight the urgency of taking immediate action against climate change and to demonstrate Azerbaijan's commitment to combating climate change ahead of the COP29 conference, which the country will host.
Latifa Nasibova, the Acting Executive Director of UFAZ, welcomed the guests and stated that organizing such exhibitions is of exceptional importance in drawing public attention to environmental issues. She emphasized that UFAZ, as always, places special emphasis on events dedicated to sustainable development goals ahead of COP29.
Elizaveta Bydanova, the Secretary General of UFAZ, also welcomed the guests and highly appreciated the organization of the exhibition. Following this, Kamala Abdullayeva, the director of the Child-Youth Development Center No. 1, expressed her gratitude to the organizers. She highlighted the importance of instilling the significance of protecting nature and the environment in schoolchildren from an early age. Certificates were presented to the children of the Child-Youth Development Center No. 1, whose artworks were displayed in the exhibition. Finally, a group photo was taken, and the guests viewed the exhibition.
It should be noted that the purpose of holding the exhibition, which showcased various artworks on the theme of climate change, was to combine the visual power of art with issues of environmental protection and climate change, thereby drawing attention to these topics.